REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Budowlanka w pozornym uśpieniu. Rynek czeka na nowy program dopłat do kredytów

W styczniu i lutym oddano w Polsce do użytkowania o niemal 12 proc. mniej mieszkań niż rok temu, a jednocześnie prawie o jedną trzecią wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto lub wydano pozwolenia na budowę. Po zakończeniu programu Bezpieczny kredyt 2 proc. rynek budowy mieszkań popadł w częściową hibernację, ale jednocześnie deweloperzy już szykują się na nowy program dopłat do kredytów hipotecznych.

21.03.2024
13:29
czas-pracy-upaly-prawo
REKLAMA

GUS poinformował, że według wstępnych danych w okresie styczeń-luty 2024 r. oddano do użytkowania 30,8 tys. mieszkań, czyli o 11,7 proc. mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 18,1 tys. mieszkań, czyli o 5,9 proc. mniej niż przed rokiem, a inwestorzy indywidualni 12 tys. mieszkań, czyli aż o jedną piątą mniej. Na te dwie grupy przypadło aż 97,7 proc. oddanych mieszkań.

REKLAMA

Nowe mieszkania na rynku

Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań wyniosła 2,9 mln m2, czyli o 14,3 proc. mniej niż przed rokiem, a jej przeciętna wartość dla jednego mieszkania ukształtowała się na poziomie 92,8 m2 – podaje GUS.

Oddawanie mieszkań do użytkowania przyhamowało na początku roku, ale za to jest wielki ruch w interesie, jeśli chodzi o szykowanie nowych inwestycji. GUS podaje, że w styczniu i lutym wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 41,9 tys. mieszkań, czyli aż o 32,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Więcej o rynku mieszkaniowym przeczytacie w tych tekstach:

Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (30,1 tys., czyli wzrost o 42,3 proc.) oraz inwestorzy indywidualni (11,0 tys., wzrost o 14,7 proc.). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98 proc. ogółu mieszkań.

Deweloperzy ruszyli z budowami

Jeśli chodzi o mieszkania, których budowę rozpoczęto, to w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku było ich 36,3 tys., czyli aż o 79 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 26,2 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o niebotyczne 111,4 proc. w stosunku do tego samego okresu rok temu. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 9,4 tys. mieszkań, czyli o 25,3 proc. więcej.

Szacuje się, że na koniec lutego 2024 roku w budowie pozostawało 806,4 tys. mieszkań, tj. o 1,5 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu 2023 r. – czytamy w komunikacie GUS-u.

REKLAMA

A jak wygląda sytuacja na rynku, jeśli chodzi o produkcję budowlano-montażową? Według wstępnych danych w przypadku przedsiębiorstw budowlanych zatrudniających ponad dziewięć osób w lutym 2024 r. produkcja spadła 4,9 proc. rok do roku., a jednocześnie była wyższa o 12,1 proc. w stosunku do stycznia bieżącego roku.

GUS podaje, że w lutym 2024 roku odnotowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku we wszystkich działach budownictwa. Dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością były prace związane ze wznoszeniem budynków, spadek produkcji wyniósł 0,3 proc., jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne – 7,2 proc., a zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – 7,8 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA