REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Hity z wielkiej płyty. Zobacz, ile twoje mieszkanie zyskało na wartości

Żywotność budowanych w PRL-u bloków z wielkiej płyty okazała się o wiele dłuższa, niż zakładano, dzięki czemu mieszkania w takich budynkach wciąż cieszą się dużym powodzeniem na rynku wtórnym. Ich standard techniczny i estetyka pozostawiają wiele do życzenia, ale nadrabiają to lokalizacją, miejscowym układem urbanistycznym oraz... ceną. Nic więc dziwnego, że mieszkania w blokach z wielkiej płyty znikają z ogłoszeń bardzo szybko. Fot. Henryk Niestrój

14.03.2024
4:02
Hity z wielkiej płyty. Zobacz, ile twoje mieszkanie zyskało na wartości
REKLAMA

Jak informuje serwis ogłoszeniowy Otodom, liczba wyszukiwań mieszkań z wielkiej płyty w styczniu i lutym wzrosła o 39 proc. Boom na takie mieszkania nastąpił w lipcu 2023 roku po wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Wzrost liczby takich wyszukiwań wyniósł 38 proc. w stosunku do czerwca. Od tego czasu liczba ogłoszeń z mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty cały czas maleje.

REKLAMA

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty

Galopujące ceny wywołane programem rządowych subsydiów sprawiły, że uwaga części osób zainteresowanych kupnem mieszkania na kredyt skupiła się nie dość, że na rynku wtórnym, to na mieszkaniach w blokach z lat 70. – mówi Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

Przedstawicielka serwisu ogłoszeniowego zwraca uwagę, że choć z roku na rok zarabiamy więcej, to ceny mieszkań rosną szybciej niż płace i wiele osób musi ograniczyć krąg swoich zainteresowań do lokali w blokach z wielkiej płyty. Dane serwisu Otodom pokazują, że tego typu mieszkania są o kilka procent tańsze od typowych mieszkań na rynku wtórnym i nawet o 10-20 proc. tańsze od mieszkań deweloperskich.

Więcej o rynku mieszkaniowym przeczytacie w tych tekstach:

Bloki z wielkiej płyty zaczęły powstawać w Polsce pod koniec lat 50., ale były budowane głównie w latach 70. i 80. Otodom podaje, że na polskim rynku nieruchomości jest około 60 tys. bloków wykonanych w technologii wielkiej płyty, co przekłada się na około 4 mln mieszkań, a żyje w nich prawie 12 mln osób. Przez lata wielką wadą tych bloków była ich ograniczona żywotność szacowana na 50 lat, ale dziś ocenia się, że nic im nie będzie przez co najmniej kolejnych 50 lat.

Ceny mieszkań mocno w górę

Mieszkania z wielkiej płyty są stosunkowo tanie, ale z naciskiem na słowo „stosunkowo”. Na przykład w Warszawie średnia cena metra kwadratowego takiego mieszkania przekracza 15 tys. zł. Niewiele mniej, bo średnio 14 tys. zł płaci się w Krakowie, gdzie nastąpił największy skok ceny wynoszący według Otodom aż 36 proc. Wzrosty cen przekraczające 20 proc. nastąpiły też we Wrocławiu i w Poznaniu. Najtaniej jest w Łodzi, gdzie średnia cena to 7,7 tys. zł za metr oraz w Katowicach (8 tys. zł).

REKLAMA

Od drugiego kwartału widzimy spadek mediany życia ogłoszenia, zarówno dla wielkiej płyty, jak i dla innych nieruchomości mieszkaniowych. To Bezpieczny Kredyt 2 proc. tak zachęcił do masowego zakupu mieszkań, nawet tych w wielkiej płycie – wskazuje Klimaszewska z Otodom.

Serwis zwraca uwagę, że na wzrost cen takich mieszkań wpływa nie tylko ich dobra lokalizacja, ale także rządowe programy dopłat do kredytów. Taki efekt przyniósł zeszłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc., a teraz rynek szykuje się na kolejny program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych. Eksperci spodziewają się, że gdy tylko nowy program ruszy, ceny mieszkań w blokach z wielkiej płyty jeszcze podrożeją.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA