REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Będzie całkiem nowy program mieszkaniowy. Dopłaty mają dostać rodziny i single

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szykuje całkiem nowy program dopłat do zakupu pierwszego mieszkania. Skorzystać mają z niego nie tylko rodziny, ale także single do 35. roku życia. Nowością będą limity dochodowe i oprocentowanie kredytu zależne od wielkości rodziny. Co ważne: wspólnie kredyt zaciągną osoby w nieformalnych związkach.

04.01.2024
10:18
Będzie całkiem nowy program mieszkaniowy. Pierwszy raz dopłaty mają dostać single
REKLAMA

Szczegóły programu przedstawił w czwartek rano podczas spotkania z dziennikarzami Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii. Nowy program dopłat do zakupu pierwszego mieszkania będzie mieć budżet na poziomie 500 mln zł. Zasady programu będą poddane teraz konsultacjom.

REKLAMA

Koniec Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Będzie nowy program

Program wystartuje do połowy 2024 r. i – podobnie jak Kredyt 2 proc. – będzie dotyczył kupujących swoje pierwsze mieszkania. Jest jednak ważny wyjątek – z programu skorzysta 5-osobowe gospodarstwo domowe, które posiada mieszkanie, ale potrzebuje większego.

Więcej o rynku mieszkaniowym przeczytasz w tych tekstach:

Zmienią się kryteria dotyczące limit wieku. Z programu skorzystają single do 35. roku życia, za to w przypadku większych gospodarstw domowych, które nie posiadają własnego mieszkania – nie będzie żadnych ograniczeń wiekowych. Ponadto nie trzeba być małżeństwem, żeby skorzystać z dopłaty. Kredyt na preferencyjnych warunkach zaciągną osoby w nieformalnych związkach.

Mieszkanie na start z limitem dochodowym

Nowością w porównaniu do poprzedniego programu będą limity dochodowe. Te mają wynosić:

  • dla jednoosobowego gospodarstwa domowego - 10 tys. zł brutto
  • dla 2-osobowego gospodarstwa domowego - 18 tys. zł
  • dla 3-osobowego gospodarstwa domowego - 23 tys. zł
  • dla 4-osobowego gospodarstwa domowego - 28 tys. zł
  • dla gospodarstwa domowego 5-osobowego - 33 tys. zł.

Przy czym obowiązywała będzie zasada "złotówka za złotówkę". A to oznacza, że przekroczenie progu nie przekreśli szansy na otrzymanie dopłaty. Za to wsparcie będzie adekwatnie pomniejszone ( za przekroczenie limitu o każdą złotówkę spadnie ono o 0,5 zł).

Mało tego, oprocentowanie kredytu, który zaciągniemy w ramach programu, będzie zależało od wielkości rodziny. Dla singla i 2-osobowego gospodarstwa domowego wyniesie 1,5 proc., dla 3-osobowego gospodarstwa domowego - 1 proc., dla 4-osobowego - 0,5 proc., a dla 5-osobowego - 0 proc.

REKLAMA

W odróżnieniu od poprzedniego programu nie ma limitów kwot wartości mieszkania. W zamian są kwoty kredytu, które będą zależały od wielkości gospodarstwa domowego. I tak singiel otrzyma do 200 tys. zł kredytu, 2-osobowe gospodarstwo domowe: 400 tys. zł, 3-osobowe: 450 tys. zł, 4-osobowe: 500 tys. zł, a 5-osobowe: 600 tys. zł.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że w tym roku udzielonych zostanie ok. 50 tys. preferencyjnych kredytów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA