REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Absurd z podatkiem od darowizn. Skarbówka ma zdumiewający pomysł

Jeśli dostałeś darowiznę, by kupić sobie mieszkania i tego samego dnia przelałeś deweloperowi pieniądze, to nie zapłacisz podatku. Jeśli przelew pójdzie na drugi dzień, to podatek trzeba będzie zapłacić. Taką absurdalną wykładnię przepisów podatkowych przedstawiła Krajowa Informacja Skarbowa, próbując zakończyć trwający od kilku lat bałagan z interpretacją przepisów o podatku od darowizn. Jedynym sensownym wyjściem byłaby zmiana prawa, ale na to na razie się nie zanosi.

23.08.2023
4:21
Absurd z podatkiem od darowizn. Skarbówka zdumiewa
REKLAMA

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, zamieszanie wokół podatku od darowizn z poleceniem trwa już od pięciu lat po zaskakująco liberalnym orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyjaśnijmy, że chodzi o taki rodzaj darowizny, gdy obdarowanemu mówi się, na co konkretnie dostaje te pieniądze.

REKLAMA

Chaos interpretacyjny

NSA uznał, że wartość polecenia obniża wartość darowizny, czyli sytuacja jest taka, jakby w ogóle jej nie było. Jeśli ktoś nam podaruje pół miliona, żądając, by kupił za tę kwotę kawalerkę, to podatku nie zapłacimy, bo pół miliona minus pół miliona daje zero. Takie stanowisko NSA było bardzo korzystne dla podatników, ale oznaczało, że do kasy państwa popłynie mniej pieniędzy z tytułu od darowizn.

Orzeczenie NSA nie tylko nie zakończyło sporu o sposób naliczania podatku od darowizny z poleceniem, ale wręcz przyczyniło się do powiększenia chaosu w tej sprawie. Jak wskazuje „DGP”, sądy orzekają po swojemu, Ministerstwo Finansów ma swoje stanowisko, a doradcy podatkowi widzą to jeszcze inaczej. Spór postanowił rozwiązać dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, ale wybrał zaskakujące wyjście z sytuacji.

Czas zmienić przepisy

Gazeta pisze, że dyrektor KIS stwierdził, że wartość polecenia mogłaby obniżyć podstawę opodatkowania, gdyby zostało ono wykonane tego samego dnia co darowizna, bo wtedy właśnie powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu. Innymi słowy, przelew wychodzący musiałby zostać zrealizowany tego samego dnia, co przelew przychodzący z darowizną. Jeśli zakup wynikający z polecenia zostanie dokonany następnego dnia, podatek według KIS się należy.

REKLAMA

Taka interpretacja przepisów jest na tyle absurdalna i nieżyciowa, że trudno się spodziewać, że taka praktyka zostanie powszechnie przyjęta i spór prawny się zakończy. Doradcy podatkowi zwracają uwagę, że obecnie jedynym sensownym wyjściem z sytuacji byłoby zmodyfikowanie przepisów w taki sposób, by ich brzmienie było jednoznaczne i nie pozwalały na różne interpretacje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA