REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Jak płacić niższe rachunki za prąd? Masz czas do końca czerwca

Od zeszłorocznej jesieni Polaków przed zbyt dużymi cenami energii chroni Tarcza Solidarnościowa, która pozwala na energetyczne oszczędności w wysokości nawet 3000 zł. Z takiego programu osłonowego korzysta prawie 8 mln gospodarstw domowych. Ale możliwe są jeszcze wyższe limity zużycia energii. Żeby z nich skorzystać, trzeba jednak złożyć odpowiednie oświadczenie, na co czas jest tylko do końca czerwca.

02.06.2023
10:54
cena-energii-gornicy-rzad
REKLAMA

Limit zużycia energii do 2000 kWh to mechanizm, w którym koszt energii dotowany jest przez rząd i spółki energetyczne. Jak wylicza Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), w ten sposób w skali roku można zaoszczędzić od 2000 do 3000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. I dzieje się to niejako automatycznie, bez konieczności realizowania żadnych dodatkowych formalności. Ale ciut inaczej jest, jeżeli chcemy skorzystać z większych limitów zużycia: do 2600 i do 3000 kWh. W jednym i drugim przypadku, oprócz spełnienia konkretnych kryteriów, trzeba jeszcze złożyć specjalne oświadczenie. I trzeba się z tym spieszyć, bo jest na to czas tylko do 30 czerwca br.

REKLAMA

Zużycie prądu: wniosek o większy limit do końca czerwca

Większe zużycie prądu dotyczy granicy 2600 i 3000 kWh na rok. W pierwszym przypadku chodzi o sytuację, w której na utrzymaniu w gospodarstwie domowym jest osoba z niepełnosprawnością. W drugim zaś chodzi o rolników oraz o posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

I to właśnie w tych dwóch sytuacjach konieczne jest złożenie do sprzedawcy energii odpowiedniego oświadczenia, by powiększyć limit zużycia i nadal korzystać z obniżonych cen. Wszyscy sprzedawcy udostępniają takie wnioski na swoich stronach internetowych - przypomina PKEE.

Ale obowiązują konkretne ramy czasowe. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć nie później niż do 30 czerwca br. Oświadczenie przesyłamy elektronicznie lub tradycyjnie pocztą. Na stronach sprzedawcy energii powinna być już zamieszczona stosowna informacja. A co jeżeli uprawnienia do tych wyższych limitów nabędzie się jednak później? 

Złóż Oświadczenie do 30 dni od dnia nabycia uprawnień. W takim przypadku limit zużycia prądu wyliczymy proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2023 r., i rozpoczniemy rozliczanie od miesiąca nabycia uprawnień - podpowiada Tauron.

Powyżej limitu obowiązuje cena minimalna

REKLAMA

Co się stanie z kolei w sytuacji, w której przekroczymy nasz roczny limit zużycia energii? Wtedy zagra inne rozwiązanie Tarczy Solidarnościowej, czyli minimalne ceny prądu. Dzięki temu wszystkie gospodarstwa, które przekroczą swoje limity zużycia, zapłacą nie więcej niż 69 groszy za 1 kWh. Jest jeszcze premia dla oszczędnych. Gospodarstwa domowe, które w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc., otrzymają dodatkowy upust. Będzie to 10-proc. obniżka całego, rocznego rachunku za energię elektryczną, który będzie rozliczony w 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA