REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nauka

Połykacz dwutlenku węgla. Cement patentem na zmiany klimatu

Na świecie trwa wyścig na wynalezienie najbardziej efektywnej metody wychwytywania CO2. Ostatnio coraz głośniej mówi się o polsko-norweskim projekcie badawczym, który wykorzystuje dwutlenek węgla jako nośnik energii. Tymczasem jedna z brytyjskich firm właśnie opatentowała produkcję cementu z ujemną emisją.

05.05.2024
17:18
zmiany-klimatu-emisja-CO2-cement
REKLAMA

Zmiany klimatu i globalne ocieplenie tylko postępują, bo coraz szczelniej zamykamy Ziemię w szczelnym kokonie z dwutlenku węgla, przez który zdecydowanie więcej promieni słońca do nas trafia niż ucieka. W efekcie kolejne miesiące biją globalne rekordy ciepła. Nic więc dziwnego, że nawołujący do walki ze zmieniającym się przez człowieka klimatem koncentrują się głównie na technikach wychwytywania CO2 z atmosfery, żeby dać tym samym Ziemi lekki oddech. Pomysłów jest naprawdę sporo, a sukcesów przybywa. Tak jak w przypadku projektu EnerGizerS, realizowany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z ich norweskimi kolegami. Jeszcze inaczej na sprawę patrzą z brytyjskich firmy Seratech, która właśnie opatentowała produkcję cementu o ujemnej emisji CO2

REKLAMA

Proces wykorzystuje dobrze znane reakcje, ale oferuje nowatorski i rozsądny sposób ich łączenia - Rafael Santos z Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie.

Zmiany klimatu zastopuje specjalny cement?

Naukowiec jednocześnie zaznacza, że jego zdaniem recykling niektórych substancji chemicznych w tym procesie może być trudny. Ale i tak jest nadzieja na spory przełom. Przecież cement odpowiada za aż 8 proc. globalnej emisji CO2. Na czym polega typ nowa metoda produkcji? Wszystko lub prawie wszystko za sprawą oliwinu - minerału, który jest jednym z głównych składników płaszcza Ziemi.

To jeden z niewielu minerałów dostępnych w skali gigaton - twierdzi Sam Draper z Seratech.

Więcej o zmianach klimatu możesz przeczytać na Spider’s Web:

Nie jest tajemnicą, że większość emisji w trakcie produkcji cementu powstaje podczas ogrzewania wapienia w celu wytworzenia klinkieru, spoiwa w cemencie. I spece z Seratech postanowili poszukać zamiennika klinkieru. Okazał się nim obfity oliwin, który zawiera krzemionkę, przez co cement jest mocniejszy i bardziej trwały. Z niej zaś możliwa jest ekstrahowanie siarczanu magnezu, który reaguje z CO2 i tworząc minerały sekwestrujące gaz. Zdaniem naukowców zastąpienie 35 proc. zwykłego cementu tak powstałą betonową krzemionką, pozwoliłoby uzyskać cement neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. W przypadku zaś 40 proc. i więcej mielibyśmy do czynienia z ujemną emisją CO2.

REKLAMA

Chiny a potem długo, długo nic

A w jaki sposób rozkłada się światowa produkcja cementu? Tutaj bezsprzecznym prym wiodą Chiny, które w 2022 r. wyprodukowały 2,1 mld t cementu. Reszta świata razem liczona ma mniej. Na drugim miejscu uplasowały się Indie - 370 mln t, a trzecia lokata przypadła w udziale Wietnamowi - 120 mln t. Na kolejnych miejscach w tej cementowej konkurencji sklasyfikowano: Stany Zjednoczone (91 mln t), Iran (65 mln t), Turcja (79 mln t), Brazylia (63 mln t), Indonezja (62 mln t) oraz Rosja (57 mln t). 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA