REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Hit made in Poland. Meble z konopi zobaczy cały świat

Za chwilę odbędzie się Milano Design Week 2024 (15–21 kwietnia), na który przyjadą projektanci wnętrz, architekci, twórcy, producenci i innowatorzy z całego świata. Tam sporą szansę, by błysnąć mają Polacy, którzy zaprezentują wyjątkową kolekcję mebli. Materiał, z którego je zbudowano opracowano, na bazie łodyg konopi włóknistych.

07.04.2024
6:38
konopie-meble-recepta-na-zmiany-klimatu
REKLAMA

To może być hit najbliższego, najważniejszego wydarzenia światowego designu, organizowanego w różnych częściach Mediolanu, w drugiej połowie kwietnia. Polacy zaprezentują tam nowy materiał stworzony z roślin jednorocznych - konopi włóknistych, opracowany przez The True Green (spółkę wchodzącą w skład grupy Green Lanes) i wykorzystany w praktyce przez Jadwigę Husarską-Sobinę oraz architektów z Husarska Design Studio, którzy stworzyli z niego oryginalną kolekcję mebli

REKLAMA

Użycie konopnego zamiennika drewna we wszystkich prezentowanych meblach jako podstawowego materiału otwiera nowe horyzonty dla zrównoważonego designu. Chcemy pokazać, że troska o środowisko może harmonijnie współgrać z nowoczesnym designem - przekonuje Jadwiga Husarska-Sobina.

Meble z konopi cieszą się coraz większą popularnością

Publiczność w Mediolanie zobaczy trzy modele mebli zaprojektowane i wykonane przez zespoły Husarska Design Studio oraz The True Green. To taboret HempStool, huśtawka HempSwing zamocowana na konopnym sznurze oraz stół HempSolo.

Więcej o konopiach przeczytasz na Spider’s Web:

Wytworzona przez nas „Tarcica konopna” w przyszłości może stać się integralną częścią meblarstwa. Szczerze w to wierzymy - mówi Piotr Pietras, prezes Green Lanes.

Wcześniej te meble z konopi pokazano w Wiedniu, Londynie, czy podczas Łódź Design Festival. Wszędzie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem i ogromnym zainteresowaniem architektów.

Liczymy na wiele spotkań na naszym stoisku oraz rozmów o zrównoważonym designie - przewiduje Pietras.

Tak można walczyć ze zmianami klimatu

Ale polskie meble z konopi to nie tylko oryginalny design. To też odpowiedź na pogłębiające się zmiany klimatu. Opracowany przez The True Green materiał absorbuje w sobie 1407 kg CO2 w 1 m sześc. w przeliczeniu na ilość suchej masy słomy wykorzystanej w produkcji.

REKLAMA

Nieprzypadkowa jest też nazwa polskiej wystawy: Re-Hemptation. Chodzi o koncentruję na rehabilitacji i odbudowie środowiska poprzez wykorzystanie m.in. konopi włóknistych oraz promocję zrównoważonego rozwoju i ochrony różnorodności biologicznej.

Taboret HempStool zaabsorbował 0,75 kg CO2. HempStool inspirowany jest pięknem włókien konopi i dążeniem do redukcji elementów oraz odpadów, wpisując się w koncepcję Re-Hemptation, która oznacza odkrywanie potencjału konopi włóknistych i innych roślin jednorocznych na nowo - tłumaczy Jadwiga Husarska-Sobina.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA