REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Praca przy budowie domów. Specjaliści pilnie potrzebni

Oferteo.pl opublikowało najnowsze dane dotyczące zapytań użytkowników w 10 najpopularniejszych kategoriach usługowych. Sezonowość ma tu ogromne znaczenie, gdyż początek roku to czas poszukiwania wykonawców do realizacji remontów lub wykończenia czy budowy domów. Jak podają eksperci, w tym kwartale notuje się ogromny wzrost zainteresowania rozwiązaniami OZE, zaś pompy ciepła i fotowoltaika pokonały ogromne spadki.

15.04.2024
9:33
Praca przy budowie domów. Specjaliści pilnie potrzebni
REKLAMA

Barometr Usług powstał w oparciu o dane Oferteo.pl pozyskane na podstawie liczby zapytań użytkowników platformy. Dane procentowe przedstawiają dynamikę zmian w I kwartale 2024 r. dla dziesięciu najpopularniejszych kategorii dostępnych w serwisie.

REKLAMA

Te usługi były najczęściej wyszukiwane przez Polaków

Fotowoltaika, budowa domu metodą murowaną oraz remont, to 3 kategorie usług, które na platformie Oferteo.pl były wyszukiwane w praktycznie każdym województwie w kraju. To znak dla innych inwestorów, że fachowcy i firmy specjalizujące się w takich pracach, mogą cechować się w najbliższych miesiącach wzrostem cen oraz spadkiem dostępności.

 class="wp-image-2452618"

Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:

Sezonowość odgrywa istotną rolę w budowie i remoncie

Obecnie obserwujemy znaczący wzrost aktywności w sektorze budowlanym trwający m.in. ze względu na prognozy dotyczące wzrostu cen materiałów budowlanych w nadchodzących miesiącach. Inwestorzy podejmują decyzje o rozpoczęciu remontów lub budowie domów z uwagi na obawy związane z ewentualnymi dodatkowymi kosztami – zauważa Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo.pl.

I dodaje, że wsparciem dla tych decyzji są informacje o ograniczeniach w imporcie materiałów budowlanych, wywołanych wydarzeniami geopolitycznymi, co prowadzi do wzrostu cen.

W ocenie ekspertów sezonowość również odgrywa istotną rolę w obecnym boomie na budowę, bo po okresie zimowym zwiększa się popyt na materiały budowlane, co wraz z ograniczoną podażą przyczynia się do wzrostu cen. Dodatkowo świadomość społeczna na temat prognozowanego wzrostu cen sprawia, że ludzie starają się jak najszybciej przejść do realizacji swoich projektów budowlanych, aby uniknąć dalszego zwiększenia kosztów.

Warto również zauważyć, że boom w budownictwie wynika nie tylko z czynników ekonomicznych, lecz także z efektu kuli śnieżnej, gdzie wzrastające zainteresowanie budową generuje dodatkowe zapytania i projekty realizacyjne, przyczyniając się do dalszego wzrostu aktywności w sektorze budowlanym - podaje Oferteo.pl.

A wśród kategorii usług, które na przełomie ostatnich dwóch kwartałów zanotowały wzrosty w tym sektorze, wyróżniają się:

  • poszukiwanie fachowców i firm do kompleksowej budowy domów – ze wzrostem aż 25 proc.,
  • wszelkiej maści usługi remontowe – z 38 proc. na plusie,
  • elewacje oraz ocieplenie budynków – ze wzrostem na poziomie 38 proc.
 class="wp-image-2452612" width="803" height="1212"

Program, który jest częścią polityki wsparcia rozwoju OZE

Eksperci uważają, że po cyklu spadków wracają na swoje dynamiczne tory usługi związane z montażem rozwiązań OZE. Wpływ na taki rozwój kategorii usług ma m.in. ogłoszenie kolejnej edycji Programu „Mój prąd 6.0", który jest częścią polityki wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) i efektywności energetycznej w Polsce. Dla ludzi poszukujących rozwiązań związanych z OZE program ów stanowi istotną inicjatywę poruszającą kwestię związane z wykorzystaniem energii odnawialnej w codziennym życiu.

Program „Mój prąd 6.0" ma na celu zachęcanie mieszkańców do instalacji mikro instalacji fotowoltaicznych na swoich domach. Dzięki temu programowi, osoby korzystające z OZE mogą produkować własną energię elektryczną, co przyczynia się nie tylko do zmniejszenia rachunków za prąd, ale również jest korzystne dla środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji CO2 i zależności od konwencjonalnych źródeł energii - mówi Marta Kaleta-Domaradzka.

Ekspertka zauważa, że ogłoszenie kolejnej transzy dofinansowań związanych z tym programem w I kw 2024 r. sprawiło, że liczba zapytań o fotowoltaikę i pompy ciepła diametralnie wzrosła.

Dla ludzi poszukujących rozwiązań z zakresu OZE program „Mój prąd 6.0" oznacza możliwość inwestycji w zielone technologie, które mogą przynieść korzyści finansowe, środowiskowe i długoterminowe. Dzięki mikro instalacjom fotowoltaicznym możliwe jest nie tylko zmniejszenie zużycia energii z sieci, ale także sprzedaż nadmiaru wytworzonej energii, co generuje dodatkowe dochody dla użytkowników.

To właśnie zapowiadany na II kw. 2024 r. start programu przyczynił się do tego, że kategorie związane z OZE na Oferteo.pl zanotowały odpowiednio: 48 proc. wzrost dla pomp ciepła oraz 32 proc. wzrost dla fotowoltaiki - tłumaczy Marta Kaleta-Domaradzka.

Wśród najpopularniejszych kategorii usług znalazły się także:

  • usługi związane z pracami w ogrodzie (30 proc. wzrostu kwartał do kwartału),
  • usługi prawne i księgowe (24 proc. oraz 34 proc. wzrostu),
  • usługi elektryczne (ze wzrostem na poziomie 30 proc.).
REKLAMA

Wśród zapytań od Zlecających widzimy także zainteresowanie Wykonawcami z zakresu montażu klimatyzacji. Pogoda na początku kwietnia pokazała nam przedsmak lata szczególnie na południu kraju i była sygnałem dla wielu osób ku temu, aby w tym roku wreszcie zainstalować urządzenia chłodzące w swoich domach i mieszkaniach – podsumowanie ekspertka z Oferteo.pl.

I twierdzi ona, że dzięki temu już w pierwszych dniach kwietniach liczba zapytań o montaż klimatyzacji osiągnęła 1300 w naszym serwisie i stale rośnie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA