REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Znaleźli w Polsce strategiczne złoża. Odkrycie jest tak cenne, że je utajniono

Wiadomo jedynie kto, co i mniej więcej gdzie. Industria, uran, świętokrzyskie. Uran w kontekście budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej to zasób o znaczeniu strategicznym. Trudno się dziwić, że znalezisko owiane jest aurą tajemniczości. Nie dość na tym, mówi się, że trwają akurat pogłębione badania i niewykluczone, że niebawem do uranu mogą dołączyć inne cenne pierwiastki.

28.04.2024
9:08
Turow-sad-koncesja
REKLAMA

Uran w okolicach Kielc odkryła Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Prace będą kontynuowane, aby dokładnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków w złożu i jego rozmiar. Na razie spółka nie ujawnia wielu szczegółów. Nie wiemy, kiedy dokładnie dokonano odkrycia, ani gdzie dokładnie w Świętokrzyskiem znajdują się strategiczne dla Polski zasoby. Mocno tajemnicza sprawa, prawda?

REKLAMA

Na złoża uranu natrafiła Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Firma już w 2021 r. otrzymała od Ministerstwa Klimatu i Środowiska koncesję i prowadzi poszukiwania złóż  z zawartością uranu na terenie województwa świętokrzyskiego. O znalezisku spółka poinformowała we wtorek 23 kwietnia.

Trzyletnie poszukiwania

Po udzieleniu koncesji zostały rozpoczęte prace poszukiwawcze, w ramach których potwierdzono już obecność Uranu w złożu – poinformowała spółka.

Industria nie podała natomiast szczegółów, kiedy dokonano odkrycia i w jakiej lokalizacji chce prowadzić poszukiwania.

Więcej o poszukiwaniach złóż przeczytacie w tych tekstach:

Cieszę się, że podjęte trzy lata temu wysiłki na rzecz rozwoju górnictwa w województwie świętokrzyskim i dostępu do surowców krytycznych w Polsce, w tym kluczowego dla sektora jądrowego uranu, przynoszą pierwsze rezultaty. Odnalezienie uranu jest ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju naszej współpracy z Rolls-Royce w zakresie małych reaktorów modułowych SMR – przekazał w komunikacie Szczepan Ruman, prezes Zarządu ŚGP INDUSTRIA S.A.

Ile jest pierwiastków w złożu?

Co dalej? Prace będą kontynuowane aby dokładnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków w złożu, rozmiar złoża oraz potencjalne metody jego eksploatacji.

REKLAMA

Obecnie Industria jest właścicielem trzech kopalni na terenie województwa świętokrzyskiego, w których eksploatuje złoża dolomitów dewońskich, wykorzystywanych jako kruszywo oraz ekologiczne nawozy używane do odkwaszania gleb. Natomiast największym projektem spółki jest współpraca z firmą Rolls-Royce SMR przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych SMR. W połowie lutego Industria otrzymała pozytywne opinie: ministra aktywów państwowych oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA