REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Ogromne i rzadkie złoża koło Suwałk. Czas się do nich dobrać

Państwowy Instytut Geologiczny prowadzi na Podlasiu poszukiwania złóż surowców krytycznych, których złoża są szacowane na aż 1,3 mld ton. Eksperci mają nadzieję na zlokalizowanie możliwych do eksploatacji złóż surowców o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Poszukiwania są prowadzone w dość nietypowy sposób. Za pomocą śmigłowca.

11.03.2024
4:05
Ogromne i rzadkie złoża koło Suwałk. Czas się do nich dobrać
REKLAMA

Poszukiwania cennych surowców ruszyły 1 marca i mają potrwać dwa tygodnie. Działania te obejmują miejscowości zlokalizowane na terenie województwa podlaskiego w siedmiu gminach: Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny.

REKLAMA

Poszukiwania cennych surowców

Państwowy Instytut Geologiczny poinformował, że badania są prowadzone z wykorzystaniem śmigłowca, który lata na wysokości 120 metrów. Rzecznik prasowy PIG-PGI Artur Baranowski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że do podwozia śmigłowca jest przymocowany specjalny odbiornik pasywny odczytujący naturalny sygnał ziemskiego pola magnetycznego, którego wielkość jest zależna od rodzaju skał znajdujących się pod warstwą ziemi.

Prowadzone na Podlasiu są częścią projektu SEMACRET, którego zadaniem jest zrównoważone poszukiwanie złóż surowców krytycznych ze skał magmowych w Unii Europejskiej. Projekt ma przyczynić się do przyspieszenia procesu przechodzenia państw Unii Europejskiej na zieloną energię. Kluczowym elementem tej strategii jest popularyzacja elektromobilności, a do produkcji akumulatorów są potrzebne rzadkie surowce.

Więcej o poszukiwaniach złóż przeczytacie w tych tekstach:

Poszukiwania skupiają się głównie na złożach żelaza. Państwowy Instytut Geologiczny przypomina, złoża rudy tego metalu na Suwalszczyźnie zostały odkryte ponad 60 lat temu, a następnie dokumentowano kolejne miejsca występowania tego surowca. Zasoby te są szacowane na aż 1,34 mld ton, ale eksperci zwracają uwagę, że tylko ich część jest potencjalnie możliwa do eksploatacji. 

Od lat bowiem mówi się, że w tym regionie Polski mogą występować rudy rzadkich metali, między innymi tytanu i wanadu (drogie surowce mające szereg zastosowań w nowych technologiach, a także przemyśle zbrojeniowym). Jerzy Ząbkiewicz, inżynier podziemnej eksploatacji złóż i ekonomista, uważa, że w okolicach Suwałk mamy w ziemi ok. 376 mln ton żelaza, 96,4 mln ton tytanu i ok. 14 mln ton wanadu.

Historia odkryć ważnych złóż w Polsce

REKLAMA

Państwowy Instytut Geologiczny został powołany, aby prowadzić wszechstronne badania budowy geologicznej kraju, których celem było i jest praktyczne wykorzystanie wiedzy w gospodarce narodowej i ochronie środowiska. Instyt podkreśla, że jego prace umożliwiły odkrycie najważniejszych złóż surowców mineralnych, a dobre rozpoznanie głębokich struktur geologicznych pozwala na skuteczne poszukiwanie nowych złóż również obecnie.

Nasi geolodzy odkryli złoża miedzi i srebra, siarki, żelaza, fosforytów, soli kamiennej, soli potasowych, węgla brunatnego i kamiennego, barytu, molibdenu i innych – odkrycia te przyczyniły się do rozwoju przemysłu i zmieniły polską gospodarkę. Dokonane przez pokolenia pracowników Instytutu najważniejsze odkrycia zostały zaprezentowane na wydzielonej tematycznie wystawie pt. Historia odkryć, która przybliża historię poszukiwań, odkrycia i odkrywców największych złóż surowców mineralnych – wskazuje instytut.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA