REKLAMA

Świat rzucił się na złoto. Polska też kupiła sobie kilka ton

Mamy nowy rekord w popycie na złoto. Według danych Światowej Rady Złota w I kw. 2024 r. jego rezerwy wzrosły o 290 ton. Za podwojeniem popytu stoją banki, które łapczywie rzucają się po cenny kruszec. Również i polski bank centralny kupuje złoto i pnie się w światowym rankingu liderów zakupów. W naszych rezerwach mamy zgodnie z danymi z kwietnia złoto monetarne warte 27 mld dol.

Świat rzucił się na złoto. Polska też kupiła sobie kilka ton
REKLAMA

Polska również bije własne rekordy. Na koniec ubiegłego roku złoto stanowiło już 12,3 proc. rezerw polskiego banku centralnego. Prezes NBP Adam Glapiński ma ambitny plan, by do 2025 r. było to 20 proc. I stale do niego dąży co rusz dokupując cennego kruszcu do skarbca. Ostatnie zakupy zgodnie z informacją Narodowego Banku Polskiego miały miejsce w kwietniu. Dzięki temu nasze rezerwy złota zostały zwiększone o ok. 5 ton. W sumie w skarbcu NBP znajduje się ok. 363,4 t złota, czyli 11,682 mln uncji.

REKLAMA

Awans Polski w światowym rankingu

Jak wypadamy na tle innych banków centralnych pod względem rezerw złota? Jeszcze rok temu byliśmy na 22. miejscu w światowym rankingu, ale dzięki rekordowym zakupom NBP w ubiegłym roku, awansowaliśmy aż o osiem pozycji. Obecnie Polska zajmuje 14. miejsce na świecie. Największe rezerwy mają:

  • USA - 813346 t,
  • Niemcy 3352,31 t,
  • Włochy 2451,84 t,
  • Francja 2436,91 t.

Natomiast w naszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zajmujemy trzecie miejsce na podium. Przed nami większe rezerwy mają jedynie Rosja (2332,74 t) i Turcja (570,30 t).

Więcej o inwestowaniu przeczytasz na Bizblog.pl:

Banki centralne skupują złoto

Wśród banków centralnych wciąż widoczny jest trend długoterminowych zakupów złota. Wśród kupców dominują banki z rynków wschodzących. I choć notowania złota biją rekordy, to wszystko wskazuje na to, że w 2024 r. zakupy kruszcu wciąż będą kontynuowane.

Złoto monetarne jest idealnym elementem dywersyfikującym strukturę rezerw. W długim terminie zachowuje siłę nabywczą, a przechowywane pod własną kontrolą pozbawione jest ryzyka kontrahenta. Ponadto jest aktywem o bardzo wysokiej płynności, które można niemal natychmiast zamienić na dowolną walutę, a popyt na ten kruszec występuje praktycznie na całym globie. Niewątpliwie jego posiadanie podnosi więc poziom bezpieczeństwa – wyjaśnia Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.

I dodaje, że złoto monetarne, jako aktywo będące z nami od kilku tysięcy lat, które przy okazji udowodniło zdolność do przenoszenia siły nabywczej, w przeciwieństwie do walut fiducjarnych, jest postrzegane jako element podnoszący rangę danego państwa w oczach globalnego kapitału inwestycyjnego.

REKLAMA

Oficjalne światowe rezerwy złota wzrosły o 290 t netto. To najwyższa suma za I kw. w seriach danych Światowej Rady Złota sięgających 2000 r. I jest to o 1 proc. więcej niż poprzedni rekord I kw. ustanowiony w 2023 r. (286 t) oraz o 69 proc. więcej niż pięcioletnia średnia kwartalna (171 t).

Kto najwięcej kupuje złota? Na światowym podium mamy banki centralne Turcji (30 t), Chin (27 t) i Indii (18 t). W Europie są to Narodowy Bank Czeski (5 t) i Narodowy Bank Polski (1 t) - oba te banki zgłosiły zwiększenie w tym okresie swoich rezerw złota.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA