REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inwestorzy szaleją! Złoto z rekordem wszech czasów, srebro idzie w górę

Inwestorzy rzucili się na metale szlachetne i mamy do czynienia z szalonym rajdem. Cena złota pobiła kolejny rekord i ustanowiła w poniedziałek nowy poziom - 2450 dol. Srebro również pnie się w górę i jest najdroższe od dekady.

21.05.2024
18:13
Inwestorzy szaleją! Złoto z rekordem wszech czasów, srebro idzie w górę
REKLAMA

Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni złoto zdrożało o niemal 6,5 proc. W poniedziałek 21 maja ustanowiło swój rekord wszech czasów - 2450 dol. za uncję (ok. 31 g). Z kolei notowania srebra nabrały jeszcze większego tempa i w tym czasie kruszec zdrożał o ponad 22 proc., osiągając najwyższy wynik od 11 lat - ponad 32 dol. za uncję.

REKLAMA

Złoto bije rekordy

Z kolei od początku 2024 r. złoto zdrożało już o ponad 17 proc., a srebro o 33 proc. U polskich dealerów ceny uncji złota ponownie zaczynają zbliżać się do okrągłych 10 tys. zł za uncję. Obecną jest to niecałe 9,8 tys. zł za najpopularniejsze monety inwestycyjne.

Elementami tworzącymi pozytywną presję na ceny metali są chociażby spadające od trzech tygodni rentowności amerykańskich obligacji, ale i kombinacja danych makroekonomicznych z ubiegłego tygodnia, wskazująca na to, że z jednej strony na rynku amerykańskim możemy mieć problemy z utrzymaniem wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego, a z drugiej strony w tym samym czasie należy się spodziewać podtrzymania presji inflacyjnej – wyjaśnia Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.

I dodaje, że taka kombinacja w przeszłości bardzo sprzyjała notowaniom surowców oraz metali szlachetnych.

Więcej o inwestowaniu przeczytasz na Bizblog.pl:

Jakie kupić złoto?

Wybór produktów inwestycyjnych jest ogromny. Zdaniem ekspertów z Tavex na początku warto rozważyć zakup najtańszych produktów spośród najbardziej rozpoznawalnych monet/sztabek, tak zwanych bestsellerów.

Na pierwszą inwestycję w ten kruszec bardzo często wybierane są sztabki w rozmiarze 1oz i większe produkowane przez renomowanych producentów certyfikowanych przez LBMA oraz uncjowe monety bulionowe: Australijski Kangur, Wiedeński Filharmonik, Południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy czy Amerykański Orzeł - radzą eksperci.

Zwracają również uwagę, że monety oraz sztabki łatwo będzie później odsprzedać na całym świecie dzięki ich dużej popularności i łatwości w weryfikacji.

Autentyczność produktów można sprawdzić u dealera. Mniejsze sztabki sprzedawane są w opakowaniach CertiPack, na których wskazany jest indywidualny numer seryjny sztabki, na większych będzie on umieszczony na samym produkcie. Monety nie posiadają certyfikatów natomiast charakteryzują się konkretnymi parametrami, które w łatwy sposób można zweryfikować u dealera - wskazują eksperci z Tavex.

I dodają, że w przypadku posiadania oszczędności pozwalających na zakup złota rzędu kilkunastu, bądź nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, warto zainwestować w kilka produktów, co w przypadku nagłej potrzeby pozwoli spieniężyć część aktywów.

Gdzie kupić złoto?

Głównym elementem, na który powinien zwrócić potencjalny inwestor, jest czas realizacji zamówienia.

Zakup złota, na którego dostawę należy poczekać więcej niż miesiąc, powoduje dodatkowe ryzyko w postaci możliwości zmiany sytuacji ekonomicznej dealera. Dlatego warto postawić na dystrybutora, który zapewni nam szybką realizację naszego zamówienia — posiada kruszec dostępny od ręki, co za tym idzie, dostawa nie powinna przekraczać 2-3 dni roboczych. Ten czas gwarantuje inwestorowi, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie posiada - radzą eksperci.

Jeśli chodzi o kryterium wyboru miejsca zakupu złota stacjonarnie, to tu trzeba zwrócić uwagę na cenę. W tym celu warto porównać ceny u kilku dealerów. Pod uwagę należy również wziąć rabaty, jakie są oferowane przy większych inwestycjach.

REKLAMA

Należy być świadomym, że na rynku pojawia się coraz więcej pośredników oferujących złote sztabki i monety. Sprzedaż złota inwestycyjnego jest jednak regulowana przepisami prawa, a podmioty, które chcą prowadzić taką działalność podlegają rejestracji. Dzięki temu, można je sprawdzić w Rejestrze podmiotów prowadzących działalność kantorową na stronie Narodowego Banku Polskiego - przypominają eksperci z Tavex.

I dodają, że fakt bezpośredniej współpracy z największymi mennicami i sprzedaż produktów sprowadzanych bezpośrednio od nich jest dodatkowym atutem przy wyborze dealera.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA