REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Psycholog z internetu na pomoc Polakom. Zapotrzebowanie jest ogromne

Tylko w ostatnim czasie, w czym najbardziej bodaj pomogła pandemia koronawirusa i narzucona nam izolacja, liczba prób samobójczych wśród młodych ludzi wzrosła aż sześciokrotnie. Z dorosłymi nie jest o wiele lepiej, nasze zdrowie psychiczne pozostawia coraz więcej do życzenia. Jesteśmy coraz bardziej przemęczeni, przepracowani i przebodźcowani. Receptą ma być terapia cyfrowa i platformy kompleksowego wsparcia psychologicznego. Okazuje się, że na tym polu Polacy radzą sobie coraz lepiej.

27.04.2024
4:01
zdrowie-psychiczne-technologie-psychoterapia
REKLAMA

Do tej pory platforma Helping Hand zajmująca się zdrowiem psychicznym skierowana była do firm, ale od niedawna, przy okazji nowej odsłony aplikacji, jest również wycelowana w klienta indywidualnego. A wszystko zaczęło się od rozwiązań wspierających osoby z uzależnieniami.

REKLAMA

A potem cały świat musiał zmierzyć się z pandemią. Już pierwszych kilka miesięcy, które „spędziliśmy” z COVID-19 przyczyniło się do tego, że wiele osób mierzyło się z lękiem i kolejno wypaleniem zawodowym. Zrozumieliśmy, że wszyscy potrzebujemy kompleksowego wsparcia psychologicznego. Tak też powstała nasza platforma Helping Hand, a do jej rozwoju przyczynili się także nasi partnerzy biznesowi, z którymi już współpracowaliśmy - tłumaczy w rozmowie z Bizblog.pl Aleksandra Tokarewicz, CEO Helping Hand.

A potrzeby na tego typu pomoc są coraz większe. Szacuje się, że koszt walki z chorobami psychicznymi na świecie spuchnie z 2,5 bln dol. w 2010 r. do ponad 6 bln dol. do 2030 r. I wtedy będą już większe niż te związane z chorobami nowotworowymi, cukrzycą i chorobami układu oddechowego - razem wzięte.

Zdrowie psychiczne: usługi online na przekór stygmatyzacji

Różne firmy wprost komunikowały potrzebę stworzenia narzędzia holistycznego, które wsparłoby ich pracowników w rozwiązywaniu problemów, z jakimi zmagają się na co dzień. I też ciągną się za tym coraz większe koszty. Statystyki pokazują, że zły stan zdrowia psychicznego pracowników w samej UE kosztuje pracodawców nawet do 469 mln euro rocznie. Natomiast z badania „Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy” wynika, że aż 96 proc. zatrudnionych w Polsce twierdzi, że pracodawca powinien wspierać ich zdrowie psychiczne.

Cieszymy się, że coraz częściej dostrzegają to również sami przedsiębiorcy. Dziś współpracujemy z ponad 50 firmami polskimi i zagranicznymi. Widząc, jak wielu osobom pomagamy, postanowiliśmy iść o krok dalej i wyjść również do osób indywidualnych - chwali się Aleksandra Tokarewicz.

Więcej o zdrowiu psychicznym przeczytasz na Spider’s Web:

I wychodzi na to, że akurat w przypadku zdrowia psychicznego bardzo pomocne mogą okazać się usługi online. Wszak to dalej u nas jednak najczęściej temat tabu. Jak wynika z badań Eurobarametru: 78 proc. osób w Polsce nie przyzna się, że ma problem ze zdrowiem psychicznym ze względu na dużą stygmatyzację. 

Anonimowość jest tutaj niezwykle istotna i my to oferujemy. Tylko od użytkownika zależy, czy chce ujawniać swoje dane, a jeśli tak - to w jakim zakresie. Na podobnej zasadzie działa dyżur psychologa. Poza tym w każdej chwili użytkownik może zapisać się na konsultację 1:1 z naszym terapeutą lub wysłać mu anonimową i bezpośrednią wiadomość z pytaniem - tłumaczy Aleksandra Tokarewicz.

Cyfrowych terapii będzie coraz więcej?

Wszystkie dotychczasowe analizy dosyć jednoznacznie wskazują, że nasze zdrowie psychiczne coraz częściej wystawiane jest na niełatwe próby. Z roku na rok rośnie też liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2023 r. do ZUS-u wpłynęło blisko 9 proc. więcej takich zwolnień (ponad 1,4 mln) niż w 2022 r. Z usług Helping Hand korzysta już ponad 65 tys. użytkowników.

Wśród nich są osoby zmagające się z różnymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak np. stres, przemęczenie, mobbing czy kłopoty w relacjach rodzinnych. Dostrzegamy, że nasze rozwiązanie cieszy się zainteresowaniem, ale przede wszystkim w czasie coraz większego kryzysu zdrowia psychicznego jest niezwykle potrzebne i ma impact społeczny - przekonuje CEO Helping Hand.

REKLAMA

Rośnie przy okazji rola nowych technologii. Digital Therapeutics to szybko rozwijający się trend cyfrowej terapii zaburzeń psychicznych, wywodzący się z mobile health. Globe Newswire podaje, że światowy rynek cyfrowej terapii wyceniono na 5,66 mld dolarów w 2023 r. i przewiduje się, że do 2032 r. przekroczy on wielkość rynku wynoszącą 36,47 mld dolarów przy CAGR na poziomie 23,0 proc. w okres prognozy 2024–2032. 

Sama teleterapia cyfrowa staje się coraz popularniejsza, umożliwiając dostęp do terapeutów i psychologów bez konieczności fizycznego spotkania, a wiele osób ceni sobie komfort, anonimowość i wygodę, stąd moim zdaniem wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań w trosce o zdrowie psychiczne, jest jak najbardziej właściwą decyzją. I rzeczywiście - mogą one nas wspierać w kwestiach zdrowotnych - twierdzi Aleksandra Tokarewicz.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA