REKLAMA

Zawody przyszłości? Polacy: najbardziej opłaca się zostać politykiem

To chyba jedna z bardziej zaskakujących odpowiedzi, jaką słyszałam w związku z zawodami przyszłości. Wydawało się, że najbardziej opłacalnym zawodem będzie taki związany z nowymi technologiami, bądź przynajmniej opierający się na zaufaniu publicznym. Jednak Polacy mają zgoła inne zdanie.

Zawody przyszłości? Najbardziej opłaca się zostać politykiem
REKLAMA

To, jak Polacy postrzegają różne stanowiska pracy, postanowił sprawdzić serwis CVeasy.pl wraz z agencją Elephate. Zdaniem połowy badanych najlepsze perspektywy wiążą się z pracą w branży IT. W czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów znalazł się też inżynier, lekarz, twórca internetowy i prawnik.

REKLAMA

Jednak w opinii respondentów to zawód polityk jest najbardziej opłacalny, bo ma jedne z najwyższych zarobków (zaraz po dyrektorze i lekarzu), choć to wynagrodzenie zdaniem Polaków jest wycenione za wysoko.

Wysokość wynagrodzeń, stres i rodzaj umowy

Aż dwóch na trzech badanych uznało, że wynagrodzenia na rynku pracy są nieadekwatne do wykonywanych obowiązków. Najsłabiej opłacani zdaniem Polaków są zwłaszcza nauczyciele i pracownicy porządkowi.

Z kolei największą dysproporcję w odsetku zatrudnionych kobiet i mężczyzn respondenci dostrzegli wśród polityków, policjantów, specjalistów IT oraz reprezentantów wysokich stanowisk dyrektorskich i menedżerskich.

Natomiast jeśli chodzi o poziom stresu, to zdaniem badanych najwięcej spotykają się z nim w swojej pracy lekarze, policjanci, a następnie górnicy.

Dodatkowo w opinii Polaków największe poczucie komfortu daje umowa o pracę. Natomiast szkoła niewystarczająco dobrze przygotowuje do rozpoczęcia aktywności zawodowej.

Więcej o rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Który zawód daje zarobić?

Zdaniem Polek i Polaków biorących udział w badaniu, najbardziej atrakcyjnymi zawodami pod względem zarobków i perspektyw są: informatycy, programiści, dentyści, chirurdzy, adwokaci czy notariusze.

Natomiast raport wskazuje, że rosnąca liczba wschodzących branż w Polsce oferuje szeroką gamę innych możliwości dla profesjonalistów nastawionych na karierę.

Szczególnie duży potencjał mają stanowiska związane z technologią informacyjną, rozwojem oprogramowania oraz inżynierią. Obserwujemy także stały dopływ ofert pracy w zakresie obsługi klienta, finansów i HR. Coraz istotniejszą rolę odgrywa też sektor e-commerce – tłumaczy Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl.

Choć zdecydowana większość respondentów uważa, że na rynku pracy liczą się kompetencje, a nie płeć, to jednak ponad połowa wskazuje, że na rynku pracy nadal ma znaczenie, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną.

Zdaniem autorów raportu w Polsce wciąż mamy do czynienia z pewnymi stereotypami na rynku pracy. M.in. wielu respondentów wciąż dzieli ścieżki kariery na te, którymi wypada podążać przedstawicielom konkretnych płci. W ten sposób do typowo żeński profesji najczęściej zalicza się: pielęgniarkę, kosmetyczkę i przedszkolankę. Zawody sfeminizowane są związane z rolami, które społeczeństwo stereotypowo przypisuje kobietom – opieką zdrowotną, pomocą społeczną, dbałością o urodę czy edukacją.

REKLAMA

Weźmy pod uwagę, że są to słabo opłacane profesje, które wiążą się zwykle z małym prestiżem. Mężczyznom zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać jako pielęgniarz lub nauczyciel wychowania przedszkolnego. Gdyby zarobki były wyższe, to z pewnością chętniej decydowaliby się na takie ścieżki kariery – wyjaśnia dr Anna Jawor-Joniewicz, ekonomistka i socjolożka.

Dla porównania za typowo męskie zawody nadal uznaje się: górnika, pracownika budowlanego i strażaka.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA