REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zawody przyszłości? Polacy: najbardziej opłaca się zostać politykiem

To chyba jedna z bardziej zaskakujących odpowiedzi, jaką słyszałam w związku z zawodami przyszłości. Wydawało się, że najbardziej opłacalnym zawodem będzie taki związany z nowymi technologiami, bądź przynajmniej opierający się na zaufaniu publicznym. Jednak Polacy mają zgoła inne zdanie.

23.10.2023
11:43
Zawody przyszłości? Najbardziej opłaca się zostać politykiem
REKLAMA

To, jak Polacy postrzegają różne stanowiska pracy, postanowił sprawdzić serwis CVeasy.pl wraz z agencją Elephate. Zdaniem połowy badanych najlepsze perspektywy wiążą się z pracą w branży IT. W czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów znalazł się też inżynier, lekarz, twórca internetowy i prawnik.

REKLAMA

Jednak w opinii respondentów to zawód polityk jest najbardziej opłacalny, bo ma jedne z najwyższych zarobków (zaraz po dyrektorze i lekarzu), choć to wynagrodzenie zdaniem Polaków jest wycenione za wysoko.

Wysokość wynagrodzeń, stres i rodzaj umowy

Aż dwóch na trzech badanych uznało, że wynagrodzenia na rynku pracy są nieadekwatne do wykonywanych obowiązków. Najsłabiej opłacani zdaniem Polaków są zwłaszcza nauczyciele i pracownicy porządkowi.

Z kolei największą dysproporcję w odsetku zatrudnionych kobiet i mężczyzn respondenci dostrzegli wśród polityków, policjantów, specjalistów IT oraz reprezentantów wysokich stanowisk dyrektorskich i menedżerskich.

Natomiast jeśli chodzi o poziom stresu, to zdaniem badanych najwięcej spotykają się z nim w swojej pracy lekarze, policjanci, a następnie górnicy.

Dodatkowo w opinii Polaków największe poczucie komfortu daje umowa o pracę. Natomiast szkoła niewystarczająco dobrze przygotowuje do rozpoczęcia aktywności zawodowej.

Więcej o rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Który zawód daje zarobić?

Zdaniem Polek i Polaków biorących udział w badaniu, najbardziej atrakcyjnymi zawodami pod względem zarobków i perspektyw są: informatycy, programiści, dentyści, chirurdzy, adwokaci czy notariusze.

Natomiast raport wskazuje, że rosnąca liczba wschodzących branż w Polsce oferuje szeroką gamę innych możliwości dla profesjonalistów nastawionych na karierę.

Szczególnie duży potencjał mają stanowiska związane z technologią informacyjną, rozwojem oprogramowania oraz inżynierią. Obserwujemy także stały dopływ ofert pracy w zakresie obsługi klienta, finansów i HR. Coraz istotniejszą rolę odgrywa też sektor e-commerce – tłumaczy Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl.

Choć zdecydowana większość respondentów uważa, że na rynku pracy liczą się kompetencje, a nie płeć, to jednak ponad połowa wskazuje, że na rynku pracy nadal ma znaczenie, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną.

Zdaniem autorów raportu w Polsce wciąż mamy do czynienia z pewnymi stereotypami na rynku pracy. M.in. wielu respondentów wciąż dzieli ścieżki kariery na te, którymi wypada podążać przedstawicielom konkretnych płci. W ten sposób do typowo żeński profesji najczęściej zalicza się: pielęgniarkę, kosmetyczkę i przedszkolankę. Zawody sfeminizowane są związane z rolami, które społeczeństwo stereotypowo przypisuje kobietom – opieką zdrowotną, pomocą społeczną, dbałością o urodę czy edukacją.

REKLAMA

Weźmy pod uwagę, że są to słabo opłacane profesje, które wiążą się zwykle z małym prestiżem. Mężczyznom zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać jako pielęgniarz lub nauczyciel wychowania przedszkolnego. Gdyby zarobki były wyższe, to z pewnością chętniej decydowaliby się na takie ścieżki kariery – wyjaśnia dr Anna Jawor-Joniewicz, ekonomistka i socjolożka.

Dla porównania za typowo męskie zawody nadal uznaje się: górnika, pracownika budowlanego i strażaka.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA