REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Płeć i wiek w biznesie. Pierwsze takie badanie w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono analizę KRS pod względem płci i wieku prezesek i prezesów biznesów w Polsce. Pod lupę wzięto ponad milion stanowisk.

06.06.2023
16:39
koniunktura
REKLAMA

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką od lat przygląda się sytuacji kobiet w polskim biznesie. Tym razem w ramach Klubu Champions of Change, który zrzesza liderki i liderów dużych firm działających w Polsce, w celu wspierania różnorodności w biznesie, fundacja zleciła wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet Poland, aby zbadała wiek oraz płeć składu osobowego firm zarejestrowanych w Polsce.

REKLAMA

Płeć i wiek w biznesie

To pierwsze takie badanie w Polsce objęło ponad ponad 811 tys. osób, które w sumie zajmują ponad milion najwyższych stanowisk w organizacjach. Na potrzeby badania przyjęto siedem przedziałów wiekowych: od 14 do 23 lat i kolejno: 24-30, 31-40, 41-50, 51-60, 61-70 oraz powyżej 70 lat.

Najnowsza analiza danych KRS wskazuje, że niemal co trzecie kluczowe stanowisko w firmach zarejestrowanych w Polsce zajmują kobiety (30,3 proc.).

Co ciekawe, największy ich udział zaobserwowano w dwóch skrajnych grupach wiekowych. W grupie do 23 lat kobiety obejmują 32,8 proc. kluczowych stanowisk, a w grupie powyżej 70 lat – 31 proc. Najniższy odsetek odnotowano w grupie 50-60 lat – 29 proc. - wskazuje fundacja.

Jak wygląda sytuacja kobiet na najwyższych stanowiskach? 20 proc. kobiet pełni rolę prezesa, 25,9 proc. pań jest członkiniami zarządu, a 36,3 proc. są dyrektorkami.

Okazuje się, że najwięcej kobiet kieruje firmami, które zostały założone ponad 50 lat temu.

Najwyższy odsetek kobiet na stanowisku prezesa odnotowano w firmach założonych w latach 1951-1975 – wynosi on 21,4 proc. W przypadku przedsiębiorstw powstałych w latach 1976-2000 odsetek ten wynosi 20,5 proc., z kolei jeśli chodzi o firmy założone po 2001 roku jest to 20,1 proc. - wynika z badania.

Mimo upływu lat, zmian ekonomicznych i dynamicznie rozwijającej się gospodarki udział kobiety w biznesie pozostaje na stałym poziomie.

Z danych CBOS wynika, że nadal całość obowiązków domowych wykonują w ogromnej większości wyłącznie kobiety. Oznacza to, że po pracy idą do kolejnej pracy, która nierzadko kończy się nocą. Nie odpoczywają, zmęczone nie są odporne na stres, w konsekwencji zaczynają chorować. Nie będzie równości w biznesie bez równości w domu – apeluje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni Klubu Champions of Change.

Usługi zdominowane przez kobiety

Wyniki analizy danych KRS po raz kolejny wykazały, że kobiety dominują w sektorze usług. Panie prowadzą głównie takie biznesy, jak związane z tekstyliami i modą, salony urody oraz terapii, a także kluby i obiekty sportowe oraz lecznice weterynaryjne. A to przecież nie koniec listy.

REKLAMA

Polki często prowadzą przedsiębiorstwa również w segmentach związanych z doradztwem finansowym, podatkowym i ubezpieczeniem, sektorze opieki zdrowotnej, obsługi biur, a także usługami prawniczymi i rachunkowo-księgowymi. Udział własności kobiet w powyższych firmach oscyluje w granicach od 50 do nawet 70 proc. - podaje Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA