REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zaskakujący spadek bezrobocia w kwietniu. Na Lubelszczyźnie wielkie przyspieszenie

GUS opublikował serię danych z rynku pracy. Oprócz kwietniowej stopy bezrobocia poznaliśmy też wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za pierwszy kwartał 2023 r. Fot. Henryk Borawski/Wikimedia (CC BY-SA 3.0).

25.05.2023
11:22
Zaskakujący spadek bezrobocia w kwietniu. Na Lubelszczyźnie wielkie przyspieszenie
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 proc.. Obniżyła się zarówno w skali miesiąca o 0,2 p.p. (z 5,4 proc.), jak i roku o 0,4 p.p. (z 5,6 proc.) W końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było w sumie 821,9 tys., o 25 tys. (2,9 proc.) mniej niż w marcu i o 56,1 tys. (6,4 proc.) niż przed rokiem.

REKLAMA
Źródło: GUS

W województwach najwyższe bezrobocie 8,9 proc. panuje w warmińsko-mazurskim, najniższe 3-proc. w wielkopolskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, największy spadek odnotowano w warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim oraz lubelskim – po 0,3 p.p. W skali roku bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach, ale w największym stopniu w województwie lubelskim o 0,7 p.p.

Źródło: GUS

Bezrobocie niższe niż oczekiwano

Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że kwietniowy spadek stopy bezrobocia rejestrowanego z 5,4 do 5,2 proc. jest zgodny wahaniami sezonowymi, ale niższy niż wstępnie szacowało Ministerstwo Rodziny.

Spodziewamy się, że spowolnienie gospodarcze przyniesie niewielki wzrost stopy bezrobocia w dalszej części roku – zapowiada.

PIE wskazuje, że niższa aktywność firm skutkuje ograniczaniem rekrutacji.

W kwietniu w urzędach pracy zgłoszono 80,9 tys. nowych ofert pracy. To o 15,6 tys. mniej niż w marcu i o 19,1 proc. mniej niż rok temu. W kwietniu przedsiębiorstwa zarejestrowały w urzędach pracy o 20,6 proc. mniej ofert niż rok wcześniej – wskazuje Sułkowski.

Ograniczanie ofert pracy o wiele bardziej jest widoczne w sektorze prywatnym niż w publicznym.

W 2024 r. bezrobocie w UE spadnie do najniższego poziomu w historii

Spowolnienie nie skutkuje wzrostem zwolnień grupowych. GUS wskazuje, że w kwietniu 155 pracodawców przeprowadziło takie zwolnienia, to mniej niż rok wcześniej. Zwolnienia grupowe dotknęły 14 tys. osób – o 2,3 tys. mniej niż rok temu – zwraca uwagę ekonomista.

Źródło: GUS

PIE nie spodziewa się też, że spowolnienie gospodarcze przełoży się na wzrost stopy bezrobocia w Unii Europejskiej. Dawid Sułkowski wskazuje, że Komisja Europejska prognozuje też niewielki wzrost bezrobocia w państwach regionu.

W 2023 r. w Polsce stopa bezrobocia według definicji Eurostatu wzrośnie z 2,9 do 3,3 proc. – to czwarty najniższy poziom w Unii Europejskiej po Czechach, Malcie i Niemczech – zauważa PIE.

Z kolei szybszy wzrost gospodarczy w 2024 roku będzie skutkował poprawą sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej obniży się do historycznie niskiego poziomu – 6,1 proc.

BAEL: Polacy bardziej aktywni na rynku pracy

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynika, że w pierwszym kwartale 2023 r. osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,4 proc. ludności w wieku 15-89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się zarówno w porównaniu z poprzednim kwartałem – o 0,2 p.p., jak i z sytuacją przed rokiem o 0,4 p.p.

Źródło: GUS
REKLAMA

Liczba aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17.357 tys., z tego: 16.852 tys. stanowili pracujący, natomiast 505 tys. – bezrobotni. Populacja biernych zawodowo wyniosła 12.363 tys. osób. W stosunku do czwartego kwartału 2022 r. liczba aktywnych zawodowo wzrosła o 63 tys. (0,4 proc.), a rok do roku o 107 tys. (0,6 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA