REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Pierwszy efekt spowolnienia? Spora grupa Polaków może już mieć problemy na rynku pracy

Mamy spowolnienie gospodarcze, ale skokowy wzrost bezrobocia nam na razie nie grozi. W najgorszej sytuacji na rynku pracy są obecnie osoby z niższymi kwalifikacjami – wskazują eksperci. Co ciekawe dla specjalistów ofert jest nawet więcej niż ostatnio.

23.03.2023
16:18
pracownicy budowa
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,5 proc. i była o 0,4 p.proc. niższa niż przed rokiem i taka sama jak w styczniu – podał GUS w czwartek. W urzędach pracy zarejestrowanych było 864,8 tys. bezrobotnych, o 0,8 proc. więcej niż w styczniu i 6,2 proc. mniej niż w lutym ubiegłego roku.

REKLAMA
Źródło: GUS

W ubiegłym miesiącu do urzędów pracy wpłynęło 94 tys. ofert zatrudnienia, aż o 20,2 proc. mniej niż przed rokiem. O 25,2 proc. zmniejszyła się liczba ofert z sektora prywatnego, natomiast o 9,9 proc. wzrosła z sektora publicznego

GUS zaznacza, że oferty pracy z sektora publicznego stanowiły 19,4 proc. ogółu zgłoszonych ofert, wobec 14,1 proc. rok wcześniej. Oferty zatrudnienia niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc stanowiły 22,6 proc. wszystkich ofert wobec 22,5 proc. przed rokiem.

Mniej pracy dla pracowników o niskich kwalifikacjach, więcej dla specjalistów

Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego ocenia, że liczba osób długotrwale bezrobotnych pozostaje umiarkowana.

W lutym spadła z 425 do 421 tys. osób. To jednak o 17 proc. mniej niż przed rokiem. W najbliższych miesiącach spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia spowodowanego spowolnieniem gospodarczym – zapowiada analityk PIE.

Jak wskazuje, choć gospodarka się kurczy, to liczba zwolnień grupowych pozostaje niewielka.

GUS wskazuje, że w lutym zwolnienia dotknęły 14,6 tys. osób – to spadek o 6 tys. względem ubiegłego roku. Również liczba firm, która zadeklarowała zwolnienia grupowe, była mniejsza niż rok temu – wylicza ekspert PIE.

W jego opinii spowolnienie gospodarcze skutkuje wstrzymywaniem rekrutacji na stanowiska wymagające mniejszych kwalifikacji.

Źródło: GUS

W lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94 tys. nowych ofert pracy. To liczba zbliżona do styczniowego odczytu, ale o 20 proc. mniejsza niż rok temu. W najbliższych miesiącach tacy pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia – zapowiada analityk PIE.

Jednak zaznacza, że wstrzymanie rekrutacji w mniejszym stopniu dotyka rynek specjalistów.

Grant Thornton wskazuje, że nieznacznie zwiększa się liczba ofert pracy publikowana na portalach internetowych

– odnotowuje Sułkowski.

Bezrobocie w województwach. Sytuacja pod kontrolą

W województwach stopa bezrobocia wahała się od 3,2 proc. w wielkopolskim do 9,4 proc. w warmińsko-mazurskim.

Źródło: GUS
REKLAMA

W ośmiu województwach (świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim) była nieznacznie większa niż przed miesiącem (po 0,1 p. proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie – odnotował GUS.

W porównaniu z lutym ubiegłego roku stopa bezrobocia zmniejszyło się w większości województw, najbardziej w podkarpackim – o 0,8 p.proc. Tylko w opolskim pozostała na poziomie sprzed roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA