REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zarobki IT działają Polakom na wyobraźnię. Te dwie specjalizacje gwarantują sukces na rynku pracy

DevSkiller, polski startup dostarczający rozwiązania z zakresu testowania i zarządzania umiejętnościami w obszarze IT, opublikował czwartą edycję raportu Top IT Skills Report. Podsumowywane są w nim najważniejsze trendy w rekrutacji IT w ubiegłym roku i przedstawia prognozy na kolejny rok. 

23.01.2022
8:06
no fluff jobs
REKLAMA

Najszybciej rosnącą umiejętnością IT, jeśli chodzi o liczbę testów przeprowadzonych na platformie DevSkiller, były kompetencje z zakresu Data Science z 295-proc. wzrostem rok do roku. Na kolejnych miejscach uplasowały się Python (154 proc. wzrostu), PHP (90 proc.), Cyberbezpieczeństwo (69 proc.) i QA (56 proc.).

REKLAMA

Praca w IT. Java i SQL to najbardziej pożądane skille

Wzrost popularności Data Science wśród naszych klientów nie stanowi zaskoczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dane to nowe złoto - i to nie tylko dla firm technologicznych. Ten trend wpływa wyraźnie również na dynamiczny wzrost popularności Pythona. Jako DevSkiller jesteśmy gotowi odpowiedzieć na ten rynkowy popyt. Liczba zadań testowych w naszym katalogu, związanych z Data Science i Pythonem, wzrosła w 2021 roku odpowiednio o 158 i 113 procent

– komentuje Jakub Kubryński, CEO DevSkillera.
 class="wp-image-1678936"

Najpopularniejszymi umiejętnościami IT w 2021 roku były ex aequo Java oraz SQL z 19-proc. udziałem w zaproszeniach do testów rekrutacyjnych. Na trzecim miejscu, z 18-proc. udziałem, znalazł się JavaScript. Czołową piątkę uzupełnił Python (9 proc. ) oraz PHP (6 proc. ).

Czy Polacy to najlepsi programiści na świecie?

Najnowsza edycja raportu DevSkiller Top IT Skills przyniosła istotną zmianę w zakresie rankingu krajów, z których pochodzą najlepsi programiści.

Jedynym krajem, który utrzymał miejsce w pierwszej piątce rankingu była Polska. Zwycięzcami okazali się programiści z Belgii, którzy wyprzedzili kandydatów z Chile, Włoch i Filipin. Ubiegłoroczni zwycięzcy z Australii tym razem uplasowali się dopiero na 18. miejscu w rankingu.

 class="wp-image-1678939"

Najnowsza edycja raportu DevSkillera podobnie jak poprzednie zawiera również ciekawe informacje związane z przebiegiem procesów rekrutacyjnych w branży IT:

W 2021 roku 40 proc. zaproszeń do testów dotyczyło stanowisk juniorskich, 23,4 proc. midów, a 36,6 proc. seniorów.

 class="wp-image-1678942"
REKLAMA

Testy rekrutacyjne wysyłane w środę już 3 rok z rzędu skutkowały najszybszą reakcją ze strony kandydatów.

Średni czas upływający pomiędzy wysłaniem testu rekrutacyjnego a podejściem do testu przez kandydata wyniósł 2 dni i 16 godzin co oznacza wzrost o 3 godziny w stosunku do roku 2020.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA