REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zarobki programistów poszły w górę. Średnia to 12,5 tys. zł, ale niektórym na wejściu dają 20 tys.

Choć ssanie rynku na pracowników z branży IT określa się czasem mianem bańki, sygnałów kryzysu wciąż nie widać. Programiści z roku na rok zarabiają coraz lepiej – w ubiegłym roku mediana ich wynagrodzeń wzrosła o 4 proc. Mediana zarobków specjalistów z branży IT w ubiegłym roku sięgnęła 12,5 tys. zł brutto – wynika z raportu opracowanego przez No Fluff Jobs.  To uśredniony wynik, bez podziału na typ umowy, specjalizację i doświadczenie.  

10.02.2020
15:29
Zarobki programistów znów poszły w górę. Zarabiają średnio ponad 12 tys. zł miesięcznie
REKLAMA

Najczęściej oferowaną przez pracodawców formą współpracy jest umowa B2B. Pojawia się ona w 60 proc. ogłoszeń. Trudno się temu dziwić, bo zarobki przeciętnego programisty sytuują go w gronie kandydatów do wpadnięcia w II próg podatkowy, a dzięki prowadzeniu własnej firmy mogą uniknąć przykrego obowiązku odprowadzania 32 proc. daniny.

REKLAMA
raport No Fluff Jobs

Znajduje to odzwierciedlenie w wysokości wynagrodzeń. Na B2B mediana najniższych wynagrodzeń (dolne widełki podawane w ogłoszeniach) sięga 11 tys. zł, a wyższych – 16 tys. zł miesięcznie.

Nieco niższe stawki obowiązują w przypadku umów o pracę. Tutaj wspomniany przedział zamyka się w kwotach 8-13 tys. zł miesięcznie.

Kto ma największe branie?

Organizatorzy wszelkiego rodzaju bootcampów i szkół programowania kuszą kursantów obietnicami wysokich zarobków w IT. Prawda jest taka, że programiści na starcie kariery muszą się uzbroić w cierpliwość. Naprawdę luksusową pozycją na rynku pracy cieszą się bowiem midzi i seniorzy. Do tych pierwszych kierowana jest przeszło połowa ogłoszeń (51 proc.), do drugich trafia 36 proc. Z myślą o juniorach pisane jest natomiast mniej więcej co 10. ogłoszenie (dokładnie 12 proc.).

Jak przekłada się to na miesięczne uposażenie? Początkujący programiści mogą liczyć na 4 do 7 tys. zł brutto. Górne granice wyznaczają przede wszystkim oferty z Warszawy i Krakowa.

Na najwyższe zarobki brutto mogą liczyć juniorzy, którzy specjalizują się w Angularze, C++ oraz Node

– czytamy w raporcie.
raport No Fluff Jobs

Zdecydowanie wyższe zarobki mamy w przypadku midów. Ci mogą liczyć na 10-12 tys. z brutto miesięcznie. Najbardziej cenieni są programiści ze znajomością JavaScript, Java i Angular.

Coraz większy nacisk pracodawcy kładą jednocześnie na uniwersalność. Najwięcej ofert kierowanych jest do specjalistów w obszarze backend, ale na drugim miejscu są Full Stack Developerzy, którzy łączą ze sobą umiejętności z Backendu i Frontendu. Zapotrzebowanie na nich wzrosło w ciągu roku o 15 proc.

Zarobki seniorów

Najbardziej działające na wyobraźnie pieniądze zgarniają dzisiaj seniorzy, szczególnie w kontekście technologii, które w ofertach pracy pojawiają się najrzadziej jak Objective-C (mediana 18,5 tys. zł) i Swift (mediana 17 tys. zł). Górne granice widełek to już poziom przekraczający 20 tys. zł.

REKLAMA

Od lat na najwyższe zarobki w branży mogą liczyć najbardziej doświadczeni specjaliści oraz ci, którzy specjalizują się w mniej popularnych, niszowych technologiach. Mitem jest fakt, że każdy programista dużo zarabia

– puentują twórcy raportu.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA