Polki należą do jednych z najbardziej przedsiębiorczych wśród krajów Unii Europejskiej. Nic dziwnego, że wiele kobiet chce dołączyć do tego grona i spróbować swoich sił prowadząc własną firmę. Czasami jednak do wykonywania pierwszego kroku brakuje im pomysłu na biznes. Z pomocą przychodzi konkurs Sukces Pisany Szminką, który już po raz szesnasty wybrał grono finałowe. Tymi polskimi bizneswomen można się zainspirować.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Sytuacja kobiet w Polsce z perspektywy społeczno-ekonomicznej” 8 proc. Polek prowadzi działalność gospodarczą. Mało? Ten wynik daje nam drugie miejsce w UE. Wyprzedzają nas jedynie Greczynki (10 proc. z nich ma własną firmę). Natomiast daleko w tyle zostawiamy Niemki (4 proc.) i Norweżki (2 proc.).
W Polsce mogłoby być jeszcze więcej przedsiębiorczyń, bo wiele kobiet deklaruje, że chciałoby założyć własną firmę. Według raportu „Bizneswoman roku. Polki i przedsiębiorczość 2023” aż 41 proc. kobiet chce mieć własną działalność. Niestety wiele z nich blokuje widmo porażki, a także brak wiary we własne siły. Stąd tak istotne, by móc zainspirować się biznesami innych kobiet i to niekoniecznie tych z pierwszych stron gazet zwłaszcza gdzieś daleko za oceanem, ale z rodzimego podwórka.
Sukces Pisany Szminką - wyróżnienie dla przedsiębiorczych kobiet
Konkurs Sukces Pisany Szminką już do 16 lat wyróżnia kobiety, m.in. przedsiębiorczynie, aktywistki, edukatorski i działaczki społeczne. Jak wskazują organizatorzy, to wyróżnienie dla ludzi zmieniających świat na lepsze.
W konkursie uwzględnionych jest pięć kategorii: Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln złotych, Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln złotych, Start-up Roku, Mikrobiznes, Liderka w Nowych Technologiach, Przedsiębiorcza Cudzoziemka oraz Miejsce Pracy Przyjazne Rodzicom.
Inspirujące historie kobiet przeczytasz na Bizblog.pl:
Kogo w tym roku wyróżniło jury konkursu?
Grono finałowe XVI edycji konkursu Sukces Pisany Szminką
W kategorii Mikrobiznes zostały wyróżnione trzy przedsiębiorczynie:
- Wiktoria Staszak-Staszków, założycielka marki Wikk.me, stworzyła nowatorską markę premium w świecie zdrowego odżywiania – oferuje wypiekaną na zamówienie granolę. Dzięki bezkompromisowej dbałości o skład, autorskim recepturom i zaangażowanej społeczności, firma zanotowała imponujący wzrost dochodów o ponad 150 proc. w ciągu trzech ostatnich lat.
- Daria Latała, właścicielka Gospodarstwa Rolnego Daria Latała, poszukując unikalnych i zapomnianych odmian warzyw i ziół, tworzy nową definicję współczesnego rolnictwa. Zaopatruje lokalne restauracje w produkty najwyższej jakości – prosto z pola na talerz. Udowadnia, że niewielki grunt może być zyskownym modelem biznesowym.
- Agnieszka Krenc, CEO Krenc Kruszy, twórczyni butikowej agencji, w której udowadnia, że ciastka mogą przemawiać równie skutecznie co kampanie reklamowe. Jej autorska koncepcja traktowania ciastek jako nośników komunikacji marek przyciąga największych globalnych gigantów.
W kolejnej kategorii Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln zł zostały wyróżnione:
- Dominika Peszel-Paixão, prezeska zarządu Siemanko Sp. z o.o., tworzy jedną z najbardziej dynamicznych i rozpoznawalnych marek tanecznych w Polsce. Zaczynała od wynajmowania sali na godziny, a teraz ma prawdziwe imperium tańca i ruchu. Zatrudnia dziś 70 osób i działa w wielu lokalizacjach. Siemanko to też kompleksowa platforma edukacyjno-rozwojowa.
- Agata Krulikowska-Florek, prezeska zarządu Glob Design [Love Poland Design], to kreatorka, która na nowo zdefiniowała pojęcie polskiej pamiątki, łącząc pasję do designu z głębokim szacunkiem dla rodzimej kultury. Od skromnych początków w rodzinnym mieszkaniu stworzyła markę z blisko trzema tysiącami unikalnych produktów, promujących nowoczesną estetykę „made in Poland”.
- Anna Bartkowska, właścicielka firmy SuperMama, założycielka pierwszej w Polsce sieci szkół rodzenia. Zrewolucjonizowała podejście do opieki nad kobietą w okresie okołoporodowym. Dzięki innowacyjnym programom – także online – wyznacza nowy standard troski o kobietę i dziecko, buduje system opieki oparty na zaufaniu, profesjonalizmie i kobiecej sile.
W kategorii: Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln zł:
- Ewa Voelkel-Krokowicz, CEO Concordia Design, stworzyła pierwsze w Polsce prywatne centrum designu i nowoczesną przestrzeń, w której łączy zrównoważony coworking, doradztwo strategiczne i organizację wydarzeń. W ciągu ostatnich trzech lat zespół Concordii przeszkolił ponad 600 firm, pozyskał ponad stu nowych klientów i wygenerował milionowe wzrosty przychodów rok do roku.
- Justyna Tylak-Nowis, prezeska zarządu MyBasic, zrewolucjonizowała rynek odzieży codziennej, tworząc markę, która łączy ponadczasowy minimalizm z funkcjonalnością i radością użytkowania. W ciągu trzech lat zwiększyła przychody firmy o ponad 60 proc., oferując ubrania, które nie poddają się modzie i pozwalają budować trwałą, kapsułową garderobę.
- Agnieszka Socha, prezeska Workerservice Sp. z o.o., tylko w ciągu trzech ostatnich lat zbudowała prężnie działający ekosystem firm, które łączą świat pracy tymczasowej, budownictwa i hotelarstwa. Jej odwaga w dywersyfikacji działalności udowadnia, że nawet w obliczu wojny, kryzysu wizowego i zawirowań branżowych można zwiększać obroty nawet o 50 proc.
W kategorii Startup Roku:
- Dorota Dardzińska, CEO startupu IQ Biozoom, jej firma stoi za innowacyjnym urządzeniem, które jako pierwsze na świecie umożliwia nieinwazyjny pomiar kluczowych biomarkerów w ślinie – takich jak glukoza, hormony czy białka CRP. Jej technologia, zgłoszona do ochrony patentowej w Europie, USA i Chinach, to krok milowy w profilaktyce i zarządzaniu chorobami przewlekłymi.
- Katarzyna Marczuk, CEO startupu Aleet Sp. z o.o., zarządza jedną z najbardziej innowacyjnych firm AI w mobilności 2024 roku. Ich przełomowa technologia zrewolucjonizuje zarządzanie flotami dzięki integracji pojazdów elektrycznych i autonomicznych oraz automatyzacji obsługi ponad 300 aut w jednym czasie. Produkty firmy umożliwiają m.in dynamiczne planowanie tras.
- Klaudia Kloc, CEO Vidoc Security Lab, stoi na czele innowacyjnego rozwiązania AI, które działa w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego w erze sztucznej inteligencji. System monitoruje 1400 domen w czasie rzeczywistym i skanuje miliony hostów każdego dnia. Vidoc rozwiązuje problem rosnącego ryzyka związanego z wykorzystaniem AI w tworzeniu oprogramowania, chroniąc przed cyberatakami.
- Renata Hartle, CEO WasteTracker, dokonuje rewolucji w branży nieruchomości komercyjnych, poprzez wprowadzanie rynku na ścieżkę zero waste za pomocą pierwszego w Europie inteligentnego licznika odpadów. Jej innowacyjne rozwiązanie nie tylko rejestruje i raportuje, ale realnie redukuje ilość odpadów w budynkach, odpowiadając na globalne wyzwania środowiskowe.
W kategorii Liderka w nowych technologiach:
- prof. Katarzyna Koziak, dyrektorka naukowa BioResearch Pharma S.A., jej nowatorskie odkrycia wyznaczają nowe kierunki w farmakologii. Autorka trzech chronionych patentami rozwiązań. Jej innowacyjne podejście realnie zmienia życie pacjentów, przyspieszając dostęp do bezpiecznych i przełomowych leków na problemy z masą ciała, uzależnieniem od nikotyny czy łysieniem.
- Klaudia Maciejewska, kierowniczka Centrum Badawczo-Rozwojowego Currenda Lab, pomysłodawczyni i współtwórczyni technologii, która odmienia oblicze pracy prawniczej w Polsce. Jej system AIMON automatyzuje analizę nadchodzących zmian legislacyjnych, oszczędzając ponad 60 proc. czasu pracy ekspertów.
- Jagna Pomorska, CEO Connected Realities, tworzy przyszłość immersyjnych doświadczeń, gdzie wirtualna rzeczywistość łączy się z rozszerzoną i metaverse w potężne narzędzia biznesowe. Oferuje swoim klientom nie tylko technologię, ale prawdziwy przełom w sposobie, w jaki marki komunikują się z odbiorcą, inspirując i budując trwałe emocje.
Kolejna kategoria to Przedsiębiorcza cudzoziemka:
- Olga Kaźmierczak, CEO KOLINKO, buduje mosty międzykulturowe, czyniąc Polskę miejscem bardziej otwartym i dostępnym dla cudzoziemców. Jej firma oferuje kompleksowe wsparcie prawne i administracyjne, wspierając tysiące osób w legalizacji pobytu i pracy. Dzięki silnej obecności w mediach społecznościowych edukuje i kształtuje świadomość, docierając do 100 tysięcy odbiorców.
- Militina Velyka, CEO MV Company, odpowiedziała na potrzeby ukraińskich przedsiębiorców, tworząc w Polsce przestrzeń bezpiecznego startu dla relokowanych biznesów. Oferuje kompleksowe usługi księgowe, doradcze i strategiczne, kluczowe w adaptacji do polskiego systemu gospodarczego. 80-proc. przyrost liczby stałych klientów pozwolił firmie rozpocząć ekspansję na rynki zagraniczne.
- Khedi Alieva, prezeska zarządu Fundacji Kobiety Wędrowne, stoi na czele przedsiębiorstwa społecznego, które realnie wspiera proces integracji imigrantek i uchodźczyń. Dochód z działalności przeznaczany jest na programy pomocowe, edukacyjne i integracyjne, które budują świadomość społeczną, wspierają aktywizację zawodową kobiet i promują kulturową różnorodność.
W konkursie jest również kategoria Miejsce pracy przyjazne rodzicom. W tym roku Loża Ekspertów wyróżnia w tej kategorii pracodawców, którzy wprowadzają przełomowe rozwiązania wspierające aktywnych zawodowo rodziców oraz pracowników posiadających rodziny. To organizacje, które nie tylko dostrzegają wyzwania związane z godzeniem życia zawodowego i prywatnego, ale aktywnie tworzą środowisko, w którym każdy może w pełni realizować swój potencjał – bez konieczności rezygnowania z ról rodzinnych. Firmy zakwalifikowane do tegorocznego finału to:
- Standard Chartered Poland,
- 4Kraft Sp. z o.o.,
- Lotte Wedel.
To pracodawcy nowej generacji, oferujący elastyczne modele pracy, dodatkowe urlopy, świadczenia dla rodzin oraz realnie wspierający ojców w korzystaniu z przysługujących im praw - czytamy na stronie konkursu.