REKLAMA

Ważne zmiany dla frankowiczów. Rząd szykuje nową ustawę

Stworzenie norm prawnych umożliwiających sądom szybsze rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Taki jest cel projektu ustawy, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort Adama Bodnara chce usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych, by odkorkować sądy, które są dosłownie zawalone setkami pozwów frankowiczów.

Ważne zmiany dla frankowiczów. Rząd szykuje nową ustawę
REKLAMA

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy „o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania spraw dotyczących zawartych z konsumentami umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego”. Głównym celem tej ustawy jest rozładowanie zatorów sądowych wynikających z masowego wpływu spraw frankowych, ale resort sprawiedliwości chce za jej pomocą zachęcić frankowiczów do rozwiązywania sporów w sposób ugodowy.

REKLAMA

Przyspieszenie spraw frankowych

Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia, że projekt ustawy jest odpowiedzią na wyzwania wynikające z obecnej sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Przede wszystkim jest to skala problemu, czyli wpływ do sądów „ogromnej liczby” spraw dotyczących kredytów frankowych, co spowodowało wyjątkowe obciążenie sądów. Wydłużyły się terminy rozpoznawania spraw frankowych, ale wszystkich innych też.

Resort Adama Bodnara stwierdził, że podejmowane dotychczas działania organizacyjne, takie jak tworzenie specjalnych sekcji czy wydziałów w sądach okręgowych wyspecjalizowanych w prowadzeniu spraw frankowych okazały się niewystarczające. MS zwraca uwagę, że obecnie większość zagadnień prawnych dotyczących kredytów frankowych została już rozstrzygnięta w orzecznictwie TUSE i Sądu Najwyższego, więc można przyspieszyć proces rozstrzygania tych spraw, bez ingerowania w sposób ich merytorycznego rozstrzygania.

Opóźnienia w rozpoznawaniu spraw kredytów frankowych nie tylko naruszają prawa konsumentów, ale również negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego wymiaru sprawiedliwości. Sytuacja ta wymaga zastosowania nadzwyczajnych rozwiązań prawnych – wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha odpowiedzialny za opracowanie projektu.

Więcej o sprawach frankowych przeczytacie w tych tekstach:

W jaki konkretnie sposób ustawa ma usprawnić postępowanie w sprawach dotyczących kredytów frankowych? Oto proponowane usprawnienia proceduralne:

  • Konsument nie musi spłacać kredytu od momentu doręczenia pozwu bankowi.
  • Sąd może rozpatrywać sprawy frankowe na posiedzeniach niejawnych.
  • Możliwość przesłuchiwania stron pisemnie oraz prowadzenia przesłuchań zdalnie.
  • Uproszczenie zasad dotyczących potrącenia roszczeń i umożliwienie ich rozliczenia w jednym postępowaniu.
  • Referendarze sądowi mogą umarzać postępowania po cofnięciu pozwu lub apelacji.
  • Ograniczenie zasady kolegialności w orzekaniu

Korzyści fiskalne

Zmniejszenie liczby spraw w sądach mają przynieść korzyści fiskalne dla stron wycofujących sprawy z sądów, ma nastąpić przedsądowa weryfikacja skarg kasacyjnych w sprawach frankowych, a ustawa przewiduje też ułatwienia w kierowaniu spraw do mediacji i zawieraniu ugód.

Projekt przewiduje też ochronę interesów konsumentów w taki sposób, że wyrok zasądzający świadczenie na rzecz konsumenta będzie stawał się wykonalny natychmiast po ogłoszeniu lub doręczeniu bankowi, a po złożeniu pozwu będzie następowało automatyczne zawieszenie obowiązku spłaty kredytu.

REKLAMA

Resort sprawiedliwości chce też promować mediacje poprzez wprowadzenie możliwości kierowania spraw do mediacji przez referendarzy, ustalenie jasnych zasad dotyczących terminu zgłaszania sprzeciwu wobec mediacji, a także uproszczenie kontaktów między sądem a mediatorem.


REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA