Od kilku lat widać zmianę w nastawieniu kobiet do pracy, które coraz częściej biorą na siebie utrzymanie całej rodziny. Centrum Analityczne Gremi Personal podaje, że obecnie kobiety już dominują w branży przetwórstwa rybno-mięsnego oraz magazynowej, która notuje wzrost zatrudnienia kobiet do 260,92 proc. w ciągu roku.

Branża magazynowa jest najszybciej rozwijającą się gałęzią biznesu, co powoduje, że zatrudnienie mężczyzn również wzrosło o 8120,36 proc. W 2023 roku w branży pracowało 51,40 proc. kobiet i 48,60 proc. mężczyzn. W 2024 roku już 63,40 proc. kobiet i tylko 36,60 proc. mężczyzn.
Ukraińcy nadal dominują wśród zatrudnionych narodowości
Centrum Analityczne Gremi Personal podaje, że wśród zatrudnionych narodowości nadal dominują:
- Ukraińcy (63,10 proc. kobiet, 36,90 proc. kobiet),
- Białorusini (65,22 proc. mężczyzn, 34,78 proc. kobiet),
- Gruzini (80,45 proc. mężczyzn, 19,55 proc. kobiet),
- Mołdawianie (66,74 proc. mężczyzn, 33,26 proc. kobiet)
- Uzbecy (94,78 proc. mężczyzn, 5,22 proc. kobiet).
Oprócz branży magazynowej także w sektorze przetwórstwa rybnego i mięsnego widać znaczący wzrost procentowy kobiet – dziś to 83,62 proc. zatrudnionych, na 70,59 proc. mężczyzn. W 2023 roku kobiety stanowiły 60,57 proc. zatrudnionych, a mężczyźni – 39,43 proc. W 2024 wśród pracujących kobiet było 62,31 proc., mężczyzn – 37,69 proc.
Jak podaje Centrum Analityczne Gremi Personal, w przypadku zawodów specjalistycznych liczba zatrudnionych kobiet w ciągu roku wzrosła o 45,68 proc. (mężczyzn o 37,40 proc.). Liczba mężczyzn wzrosła we wszystkich kategoriach, ale ich udział procentowy znacząco spadł w branży magazynowej i przetwórstwie rybno-mięsnym. Pomimo tego, że w sektorze specjalistów mężczyźni nadal dominują, to kobiety systematycznie umacniają swoją pozycję.
Masowy udział kobiet w rynku pracy nastąpił po II wojnie światowej, kiedy kobiety były zachęcane, żeby brać udział w odbudowie gospodarek ze zniszczeń, albo po prostu nie chciały już zrezygnować z własnej pracy – a wiele z nich musiało ją podjąć w fabrykach, w których zabrakło mężczyzn, bo ci walczyli na frontach.
Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać poniżej:
Coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w magazynach
Podobną tendencję widzimy, patrząc na dane zebrane przez Centrum Analityczne Gremi Personal: wśród migrantów zarobkowych – oprócz Ukrainy, w której trwa wojna – dominują mężczyźni. Mężczyźni walczą, a kobiety utrzymują rodziny, co dało efekt w postaci tego, że w jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi biznesu, czyli na magazynach, nagle przybyło więcej kobiet.
Do wybuchu rosyjskiej wojny na Ukrainie w branży przeważali mężczyźni, zajęcie – w sumie nie wiedzieć czemu, uważane było za stereotypowo męskie. Ale dziś taka praca nie kojarzy się już z siłą fizyczną, raczej trzeba mieć uprawnienia UDT, a posiadając je, można o wiele lepiej zarobić, co jak widać, spodobało się kobietom – komentuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal.
Analityk zauważa, że powodu dotkliwego braku wykwalifikowanych pracowników w branży logistycznej w lipcu 2022 roku Gremi Personal otworzyło szkołę dającą uprawnienia UDT, dla kobiet z Ukrainy szkoła jest bezpłatna.
Dzięki temu pracodawcy mają dostęp do operatorów wózków widłowych z już poświadczonymi kwalifikacjami, gdyż ten zawód mogą wykonywać jedynie specjaliści posiadający uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) – podsumowuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal.