REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

W IT brakuje rąk do pracy. Ale kobietom płacą mniej niż mężczyznom

Choć w Polsce branża IT cierpi na brak tysięcy rąk do pracy, a na światowym rynku mowa jest o milionach wakatów, to jednak luka płacowa ma się tam świetnie. A to może skutecznie zniechęcić kobiety do przebranżowienia się.

06.02.2024
12:13
W IT brakuje rąk do pracy. Ale kobietom płacą mniej niż mężczyznom
REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny podliczył, że jedynie 61 proc. firm zatrudniło w 2022 r. tylu specjalistów, ilu potrzebowało zatrudnić. Instytut oszacował także, że w Polsce brakowało w 2022 r. aż 25 tys. specjalistów IT, a żebyśmy dorównali Unii Europejskiej potrzebujemy ich dodatkowe 147 tys. Jednak luka kadrowa w sektorze IT to nie problem jedynie naszego kraju, ale całego świata. Z kolei dane z raportu Digital Economy and Society Index (DESI) wskazują, że w całej Unii Europejskiej brakuje aż 11 mln pracowników IT.

REKLAMA

Kobiety w IT zarabiają gorzej od mężczyzn

Fakty wyglądają tak, że branża IT wciąż nie jawi się jako ta, która docenia kobiety. O nierównościach w branży mówiła Cecilia Bonefeld-Dahl, dyrektor generalna DIGITALEUROPE, podczas Women in IT Day organizowanej we współpracy z Future Collars, DIGITALEUROPE i European Women's Association:

 • średnio luka płacowa wynosi 13 proc. na niekorzyść kobiet,
 • ich udział w całej branży jest nadal bardzo niski - 8 proc. mimo inspirujących przykładów kobiet na stanowiskach kierowniczych w technologiach,
 • zaledwie 13 proc. kobiet stanowi kadrę zarządzającą w sektorze technologicznym i tu również utrzymuje się dysproporcja w zarobkach ze względu na płeć.

W niektórych sektorach również nie jest dobrze - w ICT obecnie udział kobiet to 20 proc., ale w dziedzinach takich jak zaawansowane technologie AI jest ich zaledwie 5 proc.

Więcej o sytuacji kobiet na rynku pracy przeczytasz na Bibzlog.pl:

Jak pozbyć się nierówności płci w IT?

Tymczasem dynamicznie rozwijające się sektory jak np. analiza danych, sztuczna inteligencja, czy cyberbezpieczeństwo potrzebują większej liczby kobiet. Jak przyciągnąć kobiety do branży IT? Cecilia Bonefeld-Dahl wskazuje na:

 • zwalczanie uprzedzeń - nieświadome uprzedzenia są częścią każdego z nas, bo posiadamy własne przekonania i stereotypy. Jednak istotne jest, abyśmy byli świadomi tych uprzedzeń i aktywnie dążyli do ich eliminacji,
 • równość płci w technologii - czyli również równość płac, a do tego potrzebne jest budowanie świadomości i angażowania się w działania zmierzające do zmiany,
 • inspirujące kobiety na czele technologii - jest wiele przykładów kobiet, które przełamały bariery i odniosły sukces w technologi, a także kształtują świat za pomocą technologii, np. Mira Murati z OpenAI, czy Meg Whitman, była CEO eBay i HP,
 • widoczność kobiet na wysokich stanowiskach - to motywuje przyszłe pokolenia do realizacji własnych aspiracji.

Jak pokierować swoją karierą?

Cecilia Bonefeld-Dahl zachęca kobiety do przejęcia kontroli nad własnym życiem zawodowym, podkreślając, że aktywne kształtowanie ścieżki kariery jest kluczem do sukcesu. I przygotowała dla kobiet zestaw wskazówek, które sama z powodzeniem wdrożyła w swojej karierze:

REKLAMA
 1. Wybieraj sektor z przyszłością – praca w takim sektorze jest nie tylko bardziej ekscytująca, ale również oferuje szansę na realny wpływ na świat. Gdy rozpoczynałem swoją przygodę z technologią, debatowano nad wyborem między mainframe a PC. Dzisiaj, dzięki technologii, mamy możliwość innowacji mających na celu ochronę naszej planety, na przykład poprzez redukcję emisji CO2 o 20 proc. wykorzystując AI w budownictwie czy rolnictwie. Technologia jest katalizatorem zmian.
 2. Nie przyjmuj krytyki osobiście – w swojej karierze napotkasz uprzedzenia i sceptycyzm, których nie będziesz w stanie zmienić. Pamiętaj, że ograniczenia innych nie definiują twoich możliwości. Potraktuj to jako motywację, aby iść dalej i dążyć do realizacji własnych celów.
 3. Bądź gotów na poświęcenia – aby osiągnąć wybitne sukcesy, takie jak stanowisko CEO czy CTO, przygotuj się na konieczność długich godzin pracy i możliwość przegapienia niektórych rodzinnych momentów. Ważne jest, aby zachować równowagę i pamiętać, że te poświęcenia są częścią drogi do sukcesu.
 4. Zachowaj odporność – traktuj swoją karierę jak grę, w której możesz aktywnie wpływać na zmianę reguł. W Digital Europe udało mi się stworzyć zrównoważony zespół, pokazując, że różnorodność i inkluzja są kluczowe dla sukcesu.
 5. Buduj sieć wsparcia – otaczaj się ludźmi, którzy będą twoim wsparciem, od których możesz się uczyć i którym możesz przekazać swoją wiedzę. Nie zapominaj o utrzymywaniu z nimi kontaktu, nawet podczas przerw w karierze.
 6. Rozwijaj umiejętności specjalistyczne – solidne podstawy w dziedzinach takich jak matematyka czy programowanie są fundamentem, który umożliwi ci rozwijanie zarówno twardych, jak i miękkich umiejętności. Nie musisz być ekspertem, ale wiedza w tych obszarach otwiera nowe możliwości.

Jak wyglądała kariera Cecili Bohnefeld Dahl? Rozpoczęła się od studiów z międzynarodowej administracji biznesowej, szybko nabrała tempa dzięki pracy w IBM, następnie przeszła do Oracle, aż trafiła na stanowisko CEO mniejszej firmy i doradztwo dla NATO i Komisji Europejskiej. W trakcie swojej kariery Cecilia napotkała na wyzwania, w tym na nierówność płacową i brak uznania dla jej pracy, co skłoniło ją do aktywnego domagania się sprawiedliwości, dzięki czemu uzyskała należytą podwyżkę. Ale również spotkała się ze stereotypami, np. gdy podczas podróży służbowej została omyłkowo uznana za część obsługi cateringowej choć zajmowała już wtedy stanowisko VP.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA