REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Chcesz zacząć przygodę z IT? Google sfinansuje ci szkolenie

WomenGoTech to litewska organizacja non profit, która działa na terenie całej Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi kursy z IT i nowych technologii. Teraz udało jej się zdobyć grant od Google’a, który pokryje koszty szkoleniowego wprowadzenia w świat IT dla 10 tys. uczestników. Kurs skierowany jest do kobiet, ale mężczyźni również mogą z niego skorzystać.

20.12.2023
4:59
Chcesz zacząć przygodę z IT? Google sfinansuje ci szkolenie
REKLAMA

Przez siedem lat działalności WomenGoTech przeprowadziło szkolenia dla ponad 7 tys. kobiet, które w zamian za przepustkę do pracy w IT musiały zapłacić 30 euro. Teraz wiedzę dostaną za darmo.

REKLAMA

Wiele osób myśli, że IT to tylko kodowanie, ale to coś znacznie więcej i wymaga innych umiejętności. Ten kurs pozwala zrozumieć możliwości i zdecydować, czy chcą pełnić którąkolwiek z tych ról, zanim zainwestują mnóstwo pieniędzy w jakiś kurs umiejętności twardych – zaznacza Jarūnė Preikšaitė, zarządzająca organizacją.

Kurs Discovery pomaga kobietom odkrywać nowe ścieżki kariery w sektorze IT i inżynierii. Kursantki mogą przyjrzeć się 11 rolom, które mogą pełnić w świecie nowoczesnych technologii.

Kobiety zdecydują czy świat technologii to coś dla nich

Kurs skierowany jest do pań, bo stanowią one w Polsce niewykorzystaną siłę, która może zasypać lukę specjalistów IT.

Udział kobiet jest nie tylko ważny, lecz także niezbędny dla zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu – mówi Liza Belozerova Senior Manager w Google.org, Europe, Middle East & Africa.

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego z przełomu 2022 i 2023 roku pokazują, że Polska boryka się z deficytem pracowników w sektorze IT, który uzupełnić mogłyby kobiety.

 class="wp-image-2306767"

Luka na rynku pracy sięga 150 tys. specjalistów

Tyle brakuje nam do osiągnięcia nasycenia rynku na poziomie europejskim. Braki wpływają na kondycję i tempo rozwoju polskich firm. Co piąta polska firma  IT musiała odmówić realizacji projektu ze względu na małe zatrudnienie. Aż 60 proc. przekracza terminy, a w połowie z nich pracownicy muszą pracować po godzinach.

Więcej o pracy w IT przeczytasz w materiałach na Bizblogu

Cały nasz region cierpi na niedostatek tysięcy ekspertów z obszaru ICT. Na 1000 mieszkańców państw Trójmorza, przypada 17,4 absolwentów kierunków STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Dla porównania, w Unii Europejskiej średnia wynosi 21,9. Zmagamy się ze zbudowaniem i utrzymaniem puli talentów niezbędnych do wykorzystania potencjału nowych technologii i sprostania wyzwaniom ery cyfrowej. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy inicjatyw pomagających przyciągnąć mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej do sektora IT – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Kobiety, które dotychczas korzystały z kursu łączy bardzo różne doświadczenie. Jedne przychodziły z marketingu, drugie z HR-ów, a trzecie wracały na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Najwięcej z nich pochodziło z Litwy (31 proc.), a także z Ukrainy (27 proc.). Polska zamyka podium z wynikiem 20 proc.

REKLAMA

74 proc. kobiet decydowało się na poszukiwanie pracy w IT po ukończeniu kursu

Program Discovery prowadzony jest w języku angielskim. Dostępne są napisy w języku polskim. Nie ma ograniczeń narodowościowych, ale WomenGoTech chcą zachęcić przede wszystkim kobiety z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Ukrainy, a teraz także z Polski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA