REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polacy chcą więcej płatnego urlopu

Kto nie chciałby odpoczywać więcej za tę samą pensję. To pytanie retoryczne, z którym zmierzyli się Polacy przepytywani przez Revoluta. Część z nich chciałaby zniesienia wszelkich limitów w kontekście urlopów, co nie jest odosobnionym przypadkiem w świecie nowych technologii.

27.04.2024
21:45
W biurze, zdalnie, hybrydowo. Polacy chcą więcej płatnego urlopu
REKLAMA

Jak pracują Polacy? Zgodnie z wynikami badania fintechu, codziennie z biura pracuje tylko co czwarty z nas. Co dziesiąty pracuje w pełni zdalnie, a 35 proc. respondentów nie posiada pracy biurowej. Najmniej osób każdego dnia pracuje stacjonarnie w Australii i Belgii (po 18 proc.).

REKLAMA

Co ciekawe, forma wykonywania pracy nie ma znaczenia dla co piątego respondenta, a 16 proc. w ogóle nie chce pracować z domu. Dla odmiany 12 proc. deklaruje, że odrzuci oferty pracy, które nie zapewnia możliwości pracy zdalnej.

Ile dni urlopu potrzebują Polacy?

Liczba płatnych dni urlopu jest w Polsce regulowana prawnie. Osoby, które nie przepracowały 10 lat mają 20 dni urlopu, a te ze stażem co najmniej 10 lat - 26 dni urlopu. Większość respondentów jest jednak zdania, że to za mało. 51 proc. wybrało bowiem odpowiedź oznaczającą od 26 do 30 dni urlopu. Co piąty badany chciałby zaś więcej, niż 30 dni, a 2 proc. chciałoby znieść wszelkie limity (co przywodzi na myśli formułę stosowaną przez Netflix).

Tylko 8 proc. wybrało odpowiedź mieszczącą się w obecnych warunkach prawnych. Z drugiej strony, kto nie chciałby odpoczywać więcej? 

Czytaj więcej o startupach

Elastyczność pracy odpowiedzią na pragnienia Polaków

REKLAMA

Doceniamy możliwość łączenia innych obowiązków z pracą. Elastyczne godziny pracy są kluczowa dla zachowania równowagi dla 15 proc. badanych. 7 proc. badanych idzie jeszcze krok dalej i chce pracować z dowolnego miejsca w kraju lub za granicą.

Nie ma jednak zaskoczeń pod kątem czynnika, który najbardziej wpływa na komfort - dla 36 proc. to pieniądze. Zgrywa się to z wynikami „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service: 62 proc. pracowników najchętniej otrzymałoby od swoich pracodawców podwyżkę wynagrodzenia. Pieniądze to najlepszy benefit, gdyż zostawia pełną dowolność jego wykorzystania w gestii pracownika.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA