REKLAMA

To była taka fajna ulga podatkowa. Skarbówka właśnie ją popsuła

Krajowa Administracja Skarbowa właśnie zmieniła interpretację dotyczącą ulgi termomodernizacyjnej i niestety jest to zmiana na niekorzyść podatników. Szef KAS uznał, że od podatku nie powinno się odliczać wydatków na wymianę pokrycia dachowego i okien dachowych, bo nie ma ich w katalogu wydatków objętych ulgą. Dla wielu osób remontujących dom może to oznaczać wyższe koszty.

To była taka fajna ulga podatkowa. I skarbówka właśnie ją popsuła
REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 2019 roku i przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych, którzy ponoszą wydatki na lepszą izolację termiczną budynku i wymianę źródeł ciepła na ekologiczne i efektywne. Maksymalna kwota odliczenia od podatku dochodowego nie może jednak przekroczyć sumy 53 tys. zł.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Problem polega na tym, że interpretacje podatkowe dotyczące ulgi termomodernizacyjnej często się zmieniają i podatnicy nie mają pewności, które wydatki na remont domu zostaną uznane, a które nie. Jak informuje serwis prawo.pl, Krajowa Administracja Skarbowa właśnie dokonała niekorzystnej dla podatników interpretacji przepisów i uznała, że niektóre wydatki nie zaliczają się do ulgi termomodernizacyjnej.

Serwis opisuje sprawę wniosku o interpretację podatkową dotyczącą wymiany dachówek i rynien. Najpierw Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że wydatki te mogą być zaliczone do wydatków kwalifikujących się do zastosowania ulgi termomodernizacyjnej, ale rok później interpretacja ta została uznana za nieprawidłową i wydatki na dachówki i rynny się nie kwalifikują. Jak wyjaśniono, nie ma ich w zamkniętym katalogu wydatków uprawniających do ulgi.

Więcej o działaniach skarbówki przeczytacie w tych tekstach:

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku – w przypadku podatników opodatkowanych według skali podatkowej oraz na liniowym 19 proc. – lub od przychodu – w przypadku podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które powinno polegać na jednym z tych działań:

  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych,
  • zmniejszenie strat energii w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków;
  • wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych,
  • całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Warunki skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, trzeba jednak spełnić wiele warunków. Pierwszym warunkiem jest to, by wydatki na modernizację domu były wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

REKLAMA

Po drugie przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostały poniesione pierwsze wydatki. Z ulgi wykluczone są wydatki sfinansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Trzeba też mieć fakturę wystawioną przez podatnika VAT, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku, a wydatków nie zaliczyliśmy do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczyliśmy od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także nie uwzględniliśmy ich w związku z korzystaniem z ulg podatkowych zgodnie z Ordynacją podatkową.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA