REKLAMA

Korzystne zmiany dla podatników. Skarbówka zwróci więcej kasy

Jeśli będziemy mieć nadpłatę podatku w wyniku orzeczeń TSUE i Trybunału Konstytucyjnego, to skarbówka będzie musiała nam zwrócić całą kwotę z odsetkami od dnia powstania nadpłaty i do dnia otrzymania przelewu. Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ordynacji podatkowej, która realizuje wyrok TSUE nakazujący wypłacanie podatnikom pełnych odsetek niezależnie od tego, kiedy zostanie złożony wniosek o zwrot nadpłaty.

Korzystne zmiany dla podatników. Skarbówka zwróci więcej kasy
REKLAMA

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw, który przygotowało Ministerstwo Finansów. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie korzystniejszych dla podatników zasad wypłacania odsetek od nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

Wyrok TSUE

Zanim przepisy te staną się obowiązującym prawem, będą musiały między innymi zostać poddane konsultacjom publicznym i przejść całą ścieżkę legislacyjną w parlamencie, a następnie uzyskać podpis prezydenta, ale wszystko wskazuje na to, że będą to czyste formalności. Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej to przede wszystkim wypełnienie obowiązku dostosowania polskiego prawa do wyroku TSUE.

Chodzi o wyrok TSUE z 8 czerwca 2023 r., w którym Trybunał orzekł, że podatnikowi należą się odsetki od chwili powstania nadpłaty aż do dnia, w którym fiskus zwróci mu cały nadpłacony podatek. Obecnie w Polsce obowiązują przepisy ograniczające nadpłatę do trzydziestego dnia od publikacji wyroku TSUE w Dzienniku Urzędowym UE. TSUE uznał, że jest to niezgodne z prawem unijnym.

Wobec rozstrzygnięcia TSUE w sprawie C-322/22 „Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu” zaszła konieczność znowelizowania przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących oprocentowania nadpłat powstałych w wyniku orzeczenia TSUE – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu ustawy.

Więcej o prawie podatkowym przeczytacie w tych tekstach:

Resort tłumaczy, że w wyroku z 8 czerwca 2023 r. TSUE orzekł o niezgodności z prawem unijnym polskich przepisów, które w przypadku, gdy wniosek o zwrot nadpłaty podatku powstałej w wyniku orzeczenia Trybunału został złożony po upływie 30 dni od opublikowania tego orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ograniczają oprocentowanie nadpłaty do 30. dnia od tej publikacji, a nawet wykluczają wszelkie oprocentowanie w przypadku, gdy ta nadpłata powstała po upływie tego 30. dnia.

Wyższa kwota odsetek od nadpłaty podatku

Nowe przepisy mają zapewnić oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty względem publikacji orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Co istotne, taką samą regułę oprocentowania przyjęto w odniesieniu do nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

Zasada równoważności bowiem wymaga, aby całość uregulowań dotyczących danego środka prawnego  znajdowała zastosowanie jednakowo do środków prawnych opartych na naruszeniu prawa unijnego oraz tych opartych na naruszeniu prawa wewnętrznego – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Autorzy projektu ustawy oceniają, że zmiany przepisów nie wpłyną na zwiększenie wydatków lub zmniejszenie dochodów jednostek sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego państwa, w stosunku do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA