REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja

Co tam gniewne pomruki Trumpa. Tesla otwiera fabrykę w Chinach, a Elon Musk przechodzi do historii

Ekscentryczny miliarder dopiął swego. Mimo wojny handlowej, jaką toczą z Chinami Stany Zjednoczone, udało mu się dokonać niemożliwego i wkrótce przejdzie do historii jako właściciel pierwszej fabryki w Państwie Środka całkowicie kontrolowanej przez niechińskiego właściciela.

17.10.2019
16:08
Tesla w Państwie Środka. Elon Musk otworzy fabrykę w Chinach
REKLAMA

17 października to dzień wielkiego sukcesu Tesli. Firma Elona Muska została wpisana przez Chiny na listę producentów aut, co oznacza, że niebawem Amerykanie otworzą w Państwie Środka swoją Gigafactory.

REKLAMA

Tesla dostała zielone światło na start produkcji w Chińskiej Republice Ludowej

— ujawnił Yale Zhang, analityk firmy Automotive Foresight.

Amerykański producent w Chinach?

Tesla już wcześniej spoglądała w stronę Chin i została ciepło przyjęta przez tamtejszą władzę, a w szczególności przez ministra transportu Li Xiaopenga. Teraz otrzymała prezent od Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych, który dał Muskowi wolną rękę do pełnego wachlarzu działań.

 class="wp-image-998191"
Tesla Model 3, for. Flickr/Dave R (CC BY-NC 2.0)

Tesla została wpisana na listę zatwierdzonych producentów motoryzacyjnych w Chinach. Rządowy certyfikat jest ostatnim z dokumentów wymaganych przed rozpoczęciem produkcji, którą firma może podjąć w każdej chwili

— podał Reuters.

Teraz w dowolnym momencie producent samochodów elektrycznych może rozpocząć tam produkcję. Planowo ma mieć to miejsce jeszcze w tym miesiącu, jednakże ze względu na niepewność co do dostępności siły roboczej, liczby zamówień oraz dostawców może się to opóźnić.

Celem Tesli do końca tego roku jest osiągnięcie w szanghajskiej fabryce systematycznej produkcji na poziomie co najmniej 1000 sztuk Modelu 3 tygodniowo.

Historyczna fabryka

Gigafactory w Szanghaju, w której ma być rozpoczęta produkcja, została w pół roku podłączona do państwowej sieci energetycznej State Grid. Jej poziom mocy ma zostać w najbliższym czasie ośmiokrotnie zwiększony, mimo że aktualnie i tak jest on wystarczający do rozpoczęcia produkcji.

REKLAMA

Chiński zakład Tesli kosztował 2 mld dolarów i będzie nie tylko pierwszą fabryką samochodów na terytorium Chin kontrolowaną w pełni przez zagraniczną firmę, ale i pierwszą fabryką przedsiębiorstwa Muska poza granicami USA.

Wraz z rozwojem Gigafactory liczba produkowanych tam rocznie aut ma osiągać nawet 1 mln.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA