REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

STS idzie na sprzedaż. Największy bukmacher w Polsce zarobi gigantyczne pieniądze

Rodzina Juroszków, czyli właściciele największej w Polsce firmy bukmacherskiej, ma zamiar sprzedać spółkę STS Holding notowanej na giełdzie w Londynie firmie Entain CEE. Transakcja wyniesie niemal 4 mld zł.(Na zdj. Mateusz Juroszek, prezes STS)

14.06.2023
8:12
STS idzie na sprzedaż. Największy bukmacher w Polsce zarobi gigantyczne pieniądze
REKLAMA

Entain CEE to joint-venture o charakterze bukmacherskim, który należy do grupy Entain i czeskiego funduszu inwestycyjnego EMMA Capital. Notowana na giełdzie w Londynie firma ogłosiła we wtorek wezwanie na 100 proc. akcji polskiego lidera w tym segmencie. Oferta jest bardzo atrakcyjna - 24,80 zł za akcję. I rodzina Juroszków przystała na tę ofertę.

REKLAMA

Prawie 4 mld zł za STS

Rodzina Juroszków kontroluje ok. 70 proc. akcji STS. Zbigniew Juroszek i Mateusz Juroszek zamierzają sprzedać aż 109 619 476 akcji po 24,8 złotych za akcję.

Zgodnie z ujawnionymi informacjami Entain, obejmie przynajmniej 69,94 proc. akcji STS Holding, czyli 100 proc. akcji, które obecnie należą do fundacji rodzinnych Mateusza oraz Zbigniewa Juroszka.

Oferta, jaką złożył Entain CEE polskiemu bukmacherskiemu, oznacza 35-proc. premię wobec średniego kursu z ostatnich sześciu miesięcy i 28-proc. wobec kursu z trzech miesięcy. Wartość transakcji wyniesie blisko 3,9 mld zł brutto, z czego prawie 2,7 mld zł brutto zainkasuje rodzina miliarderów - wyliczyła "Rzeczpospolita".

Mateusz Juroszek zostaje w grze

Transakcja zakłada także, że część wpływów ze sprzedaży akcji spółki rodzina Juroszków przeznaczy na reinwestycję w Entain CEE. W ten sposób STS obejmie w zagranicznej spółce 10 proc. udziałów.

Mateusz Juroszek, który jest prezesem zarządu STS od 2012 r., nadal będzie pełnił tę funkcję, a także dołączy do Rady Dyrektorów Entain CEE.

W naszej ocenie dołączenie STS, w proponowanym kształcie do Grupy Entain, jest obiecującym przedsięwzięciem, dającym spółce szansę do kolejnego skokowego wzrostu - komentuje sprzedaż Mateusz Juroszek.

I mówi, że jest zadowolony ze współpracy z Entain, która „oznacza synergie i atrakcyjne wyniki dla STS, Entain CEE oraz całej Grupy Entain”.

Ponadto doświadczenie i wiedza menedżerów z podmiotów, które są inwestorami w przedsięwzięciu takim jak Entain CEE, pozwala na połączenie naszej wiedzy eksperckiej związanej z lokalnym rynkiem wraz ze światowej klasy platformą Entain – dodaje Juroszek.

 class="wp-image-2161741"
Mateusz Juroszek (fot. materiały prasowe/STS)

STS to niezły kąsek

STS działa w Polsce od 1997 roku. Spółka posiada ponad 440 punktów do przyjmowania zakładów bukmacherskich, są one w każdym większym mieście i kontroluje połowę polskiego rynku zakładów.

Oferta bukmachera STS do końca 2022 roku dostępna był również poza granicami kraju, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Islandii, Luksemburgu, Słowenii, na Malcie i na Łotwie. Od stycznia 2023 STS już nie działa poza Polską, cała zagraniczna działalność spółki została wygaszona.

W 2022 r. grupa STS odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 579 mln zł, rok wcześniej wyniosły 498 mln zł

REKLAMA

Z kolei Entain CEE jest przedsięwzięciem notowanej na giełdzie w Londynie Grupy Entain oraz EMMA Capital, spółki inwestycyjnej z Czech. Entain CEE została założona w zeszłym roku w celu generowania wzrostu w sektorze zakładów i gier w regionie Europy Środkowej i Wschodniej przez współpracę z lokalnymi liderami rynku. W 2022 roku Entain CEE przejęło chorwackiego operatora SuperSport, krajowego lidera z ponad 50-proc. udziałem w lokalnym rynku.

Jak czytamy w komunikacie, w efekcie połączenia tych dwóch dużych graczy zarząd, struktura managerska oraz plany rozwoju na polskim rynku nie ulegną zmianie. STS będzie za to mógł korzystać z wiedzy, rozwiązań, technologii, dostępu do kapitału w ramach szerokiej oraz międzynarodowej grupy kapitałowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA