REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

I co teraz ze stopami procentowymi? Już za moment może dojść do ważnej zmiany dla kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie zdecydowała się na podwyższenie stóp procentowych. Zakończone w środę lutowe posiedzenie jest już piątym, na którym zapadła taka decyzja. Wyraźnych zmian, choć prawdopodobnie jedynie w nastawieniu, możemy spodziewać się w marcu.

08.02.2023
15:00
I co teraz ze stopami procentowymi? Już za moment może dojść do ważnej zmiany dla kredytobiorców
REKLAMA

NBP ogłosił w środę, że RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. I chociaż przed nami inflacyjny szczyt, w którym zgodnie z prognozami niektórych ekonomistów CPI może w lutym dobić do 20 proc., to raczej nie należy się spodziewać, że RPP zdecyduje się w najbliższym czasie na podwyżkę.

REKLAMA

Pierwszych sygnałów o ewentualnej zmianie nastawienia banku centralnego powinniśmy spodziewać się najwcześniej za miesiąc. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej będą już wtedy mieć w ręku najnowszą Projekcję inflacji NBP.

Oczywiście wtedy zaczną się mocne spekulacje na temat obniżek, choć w tym momencie większość gołębich członków Rady wskazuje, że na taki ruch w 2023 roku nie powinniśmy się szykować – zauważa Michała Stajniak, analityk XTB.

Stopy procentowe już chyba nie urosną

Brak decyzji o zmianie stóp procentowych w lutym 2023 r. oznacza, że nadal obowiązują stawki ustalone we wrześniu 2022 r.:

  • stopa referencyjna – 6,75 proc.
  • stopa lombardowa – 7,25 proc.
  • stopa depozytowa – 6,25 proc.
  • stopa redyskonta weksli – 6,80 proc.
  • stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

W sumie Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe jedenaście razy, o pierwszej podwyżce zdecydowała w październiku 2021 r. Od tego czasu do września 2022 r., kiedy doszło do ostatniej zmiany, stopa referencyjna NBP zwiększyła się z 0,1 proc., czyli najniższego poziomu w historii, do 6,75 proc., najwyższego od dwudziestu lat.

Od pięciu miesięcy RPP nie zdecydowała się na podniesienie stóp, ale cały czas zastrzega, że cykl podwyżek wciąż nie został jeszcze zakończony, a tymczasowo zawieszony.

Inflacja bazowa najwyższa w historii

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się, że w najbliższym czasie temat obniżki stóp procentowych nie będzie brany przez członków Rady pod uwagę.

W takich warunkach powrót do cyklu podwyżek jest mało prawdopodobny. RPP może jednak zmienić nastawienie, jeżeli inflacja bazowa ponownie zacznie systematycznie zaskakiwać na wiosnę – napisał PIE w styczniowym komentarzu.

REKLAMA

Tydzień później Narodowy Bank Polski podał, że inflacja z wyłączeniem cen żywności i paliw wyniosła w grudniu 11,5 proc. Ekonomiści co prawda oczekiwali, że wzrośnie do 11,6 proc., ale i tak był to najwyższy odczyt w historii badań, które bank centralny prowadzi od 2009 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA