REKLAMA
 1. bizblog
 2. Pieniądze

RPP podniosła stopy procentowe, WIBOR w górę. Oto co w najbliższym czasie czeka kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy o 75 pb. Od jutra stopa referencyjna, najważniejsza w zestawie zarządzanym przez NBP, wynosić będzie 6 proc., najwięcej od czternastu lat. Jak decyzja RPP przełoży się na raty kredytów hipotecznych, spłacanych przez Polaków? Obciążenia wzrosną, ale – jak zaznaczają eksperci – nie tak mocno, jak na początku cyklu podwyżek.

08.06.2022
16:06
RPP podniosła stopy procentowe o 75 pb. Oto, co czeka w najbliższym czasie kredytobiorców
REKLAMA

Stopy procentowe wzrosną o 75 punktów bazowych – zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. Od czwartku 9 czerwca obowiązywać będą zatem następujące stawki:

REKLAMA
 • stopa referencyjna 6 proc. w skali roku
 • stopa lombardowa 6,5 proc. w skali roku
 • stopa depozytowa 5,75 proc. w skali roku
 • stopa redyskonta 6,05 proc. weksli w skali roku
 • stopa dyskontowa weksli 6,1 proc. w skali roku

Czerwcowa podwyżka stóp procentowych jest dziewiątą podwyżką z kolei. W tym czasie członkowie RPP zdecydowali się:

 • raz podnieść stopy o 40 p.b.
 • trzy razy o 50 p.b.
 • cztery razy o 75 p.b.
 • raz o 100 p.b.

Jak zwraca w uwagę w komentarzu do decyzji RPP, Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl., w tym kwartale stopy procentowe w Polsce wzrosły łącznie o 2,5 punktu procentowego.

To nowy rekord tego cyklu, ale również najznaczniejsza kwartalna zmiana stóp procentowych od 2001, gdy miała miejsce najdynamiczniejsza faza wieloletniego cyklu obniżania kosztu pieniądza z 19 do 5,25 proc. 

– zauważa.

Stopy wzrosły o 75 pb. Czekamy na to, co stanie się z WIBOR-em

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl uważa jednak, że choć cykl w ostatnich miesiącach przyspieszył, to środowy ruch nie podbije znacząco WIBOR 3M i 6M. Jego zdaniem wskaźniki te, które stanowią najpopularniejszy punkt odniesienia dla wyliczania oprocentowania kredytów mieszkaniowych, w cyklu zacieśniania rosną z wyprzedzeniem w stosunku do stopy referencyjnej NBP. Na przykład stawki trzymiesięczne przed dzisiejszą podwyżką przekroczyły 6,70 proc.

Od poprzedniego, majowego posiedzenia podniosły się one o niecałe 40 punktów i trajektorię ich wzrostu nadal powinna mieć coraz bardziej płaski przebieg. Już w poprzednich dwóch kwartałach, gdy skala podwyżek była nieco skromniejsza, WIBOR 3M podnosił się o więcej niż 200 punktów bazowych. Teraz, gdy finisz cyklu podwyżek zaczyna majaczyć na horyzoncie, zdecydowana większość i najgwałtowniejszy epizod ich wzrostów jest za nami – wyjaśnia analityk Cinkciarz.pl. 

Mimo to gdy RPP będzie zbliżać się do końca cyklu podwyżek, część polskich kredytobiorców będzie mieć raty o 100 proc. wyższe w porównaniu do sytuacji sprzed roku, gdy koszt pieniądza był bliski zeru.

Rata nowego zobowiązania np. na 500 tysięcy złotych i okres kredytowania 30 lat powinna wynosić ok. 4 500 zł. Jeszcze we wrześniu ub. r. kredyt o takich samych parametrach miał miesięczną ratę w wysokości niespełna 2 000 zł czytamy w komentarzu.

RPP podjęła decyzję. Złoty reaguje

Po wydaniu komunikatu przez NBP obyło się bez gwałtownej reakcji na złotym. Euro jeszcze przed ogłoszeniem decyzji przez RPP odrobiło straty sprzed południa.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURPLN", "interval": "3", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_148f3" } );

Do ogłoszenia decyzji o podwyżce stóp procentowych PLN umacniał się do głównych walut. Można by z tego wysnuć wniosek, że rynek spodziewał się ze strony RPP ruchu na poziomie 75-100 pb. Do godziny 15.00 notowania złotego do najważniejszych walut poruszały się w następujących widełkach:

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "interval": "3", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_d5501" } );
 • EURPLN: 4,56381-4,58422
 • USDPLN: 4,25350–4,29422
 • CHFPLN: 4,35597–4,40148
new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:CHFPLN", "interval": "3", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_efd1d" } );

RPP między szalejącą inflacją a słabnącym PKB

W kwietniu było wielkie zaskoczenie, bo kiedy wszyscy obstawiali, że RPP podniesie stopy o najwyżej 75 pb., ta podwyższyła je o 100 pb. W maju mieliśmy kolejną niespodziankę. Rynek oczekiwał 100 pb., skończyło się na 75 pb.

Przed czerwcowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej większość ekonomistów zakładała podwyżkę o 75 pb., jastrzębie z PKO BP i ING – 100 pb., a gołębie jak Morgan Stanley albo Agata Kołodziej – 50 pb.

Prognozujący wyższy wzrost stóp przekonują, że RPP nie ma innego wyjścia, ponieważ inflacja szaleje i w skrajnie pesymistycznym scenariuszu może przebić 15 proc. czy nawet zbliżyć się do 20 proc.

Gołębie tymczasem oponują:

Hola, hola! Zobaczcie, co się dzieje z PKB, konsumpcja wygasła, inwestycje leżą, gospodarkę napędzają przedsiębiorcy na potęgę gromadzący zapasy. Jak przestaną, będzie dramat! – alarmują.

REKLAMA

Widmo stagflacji w Polsce

Najgorsze, że i zwolennicy, i drudzy mogą mieć rację, co pokazuje, jakiemu wyzwaniu musi stawić czoła NBP, i w jak trudnej sytuacji znalazła się polska gospodarka. Jeśli inflacji nie uda się zdusić, a gospodarki pobudzić – i to w tym samym czasie, co jest szalenie trudne – dopadnie nas stagflacja, przed którą ostrzegamy od dobrych kilku miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA