REKLAMA
 1. bizblog
 2. Transport

Takim autem nie wjedziesz. Warszawa w kleszczach czystego transportu

Na polską stolicę za chwilę spadnie jedno z największych nieszczęść w jej długiej i burzliwej historii. Od 1 lipca ziści się bowiem najczarniejszy sen niektórych warszawiaków i zacznie w najbardziej zaludnionym mieście Polski funkcjonować strefa czystego transportu (SCT). Na szczęście nikt tutaj nie kombinuje dodatkowo ze sprzedażą alkoholu na stacjach paliw. Życie w Warszawie byłoby już wtedy nie do pomyślenia.

25.06.2024
12:45
Takim autem nie wjedziesz. Warszawa w kleszczach czystego transportu
REKLAMA

Od 1 lipca w Warszawie zaczyna funkcjonować pierwsza z wielu stref czystego transportu, jakie mają zacząć działać w polskich miastach. To fatalna wiadomość dla tych, którzy argumentowali, że przez to nie zawiozą chorego dziecka do lekarza i dla tych wszystkich, którzy bardziej od ludzkiego zdrowia życia przekładają własny biznes. Niestety, argumentacja przeciwników SCT w stolicy kraju nie wytrzymała próby czasy i już od 1 lipca br. zaczną obowiązywać nowe regulacje. Dotyczyć ma to obszaru ograniczanego obwodnicą śródmiejską: w sumie to jakieś 37 kmkw., czyli ok. 7 proc. powierzchni Warszawy.

REKLAMA

Na tym obszarze ograniczony zostanie wjazd pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin. Dzięki temu w mieście spadnie ilość zanieczyszczeń powietrza i poprawi się stan zdrowia jego mieszkańców - przekonuje warszawski Zarząd Dróg Miejskich.

Należy pamiętać, że wymogi warszawskiej SCT mają być co dwa lata systematycznie zaostrzane, począwszy od 2026 r.

Strefy czystego transportu, czyli jakim autem do stolicy nie wjedziesz?

Granicę warszawskiej SCT mają wyznaczać ulice, które same nie będą objęte strefą: al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskie, Trasa Łazienkowska, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczna, a następnie tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej aż z powrotem do al. Prymasa Tysiąclecia. Nie będzie żadnych szlabanów przy wjeździe, staną tam za to odpowiednie znaki. A jakie samochody będą miały od 1 lipca zakaz wjazdu do warszawskiej SCT?

 • pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) bez normy Euro 2 lub wyprodukowane przed 1997 r.;
 • pojazdy z silnikiem Diesla bez normy Euro 4 lub wyprodukowane przed 2005 r.

Od 2026 r.:

 • pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) bez normy Euro 3 lub wyprodukowane przed 2000 r,;
 • pojazdy z silnikiem Diesla bez normy Euro 5 lub wyprodukowane przed 2009 r.

Od 2028 r.:

 • pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) bez normy Euro 4 lub wyprodukowane przed 2005 r.;
 • pojazdy z silnikiem Diesla bez normy Euro 6 lub wyprodukowane przed 2014 r.

Od 2030 r.:

 • pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) bez normy Euro 5 lub wyprodukowane przed 2009 r.;
 • pojazdy z silnikiem Diesla bez normy Euro 6dT lub wyprodukowane przed 2017 r.

Od 2032 r.:

 • pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) bez normy Euro 6 lub wyprodukowane przed 2014 r.;
 • pojazdy z silnikiem Diesla bez normy Euro 6d lub wyprodukowane przed 2020 r.

Będzie specjalna przepustka, na 4 dni w roku

Kto na razie nie musi martwić się warszawską SCT? Jak informuje stołeczny urząd: osoby zamieszkałe w Warszawie i płacące podatki w Warszawie zwolnione będą ze spełniania wymagań strefy w dwóch pierwszych etapach jej wprowadzania. Czyli ich te regulacje zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2028 r. Wyjątek stanowić będą także seniorzy, którzy do końca 2023 r. ukończyli 70. rok życia, o ile przed 1 stycznia 2024 r. byli właścicielami swoich pojazdów. Wyłączone z reguł SCT będą również pojazd służb; pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnościami oraz np. autobusy szkolne oznaczone odpowiednią tabliczką.

Więcej o strefach czystego transportu przeczytasz na Spider’s Web:

REKLAMA

Strefa czystego transportu w stolicy Polski nie dotyczyć będzie także pojazdów zabytkowych i historycznych oraz pojazdów specjalnych (np. karawan pogrzebowy). Z kolei w przypadkach losowych (np. podjazd do szpitala) obowiązywała będzie specjalna przepustka, do wykorzystania 4 dni w roku. Warszawska SCT będzie miała też swój punkt informacyjny: przy ul. Chmielnej 124 (wejście od ul. Żelaznej), od poniedziałku do piątku, w godz. 8-20. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA