REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Spowolnienie dopadło biznes. Polacy zamykają i zawieszają firmy

GUS odnotował, że w minionym miesiącu liczba firm figurujących w REGON-ie wzrosła zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Cały czas jednak spory odsetek stanowią podmioty zamykane i zawieszane. Zdaniem ekonomistów to efekt spowolnienia gospodarczego.

11.08.2023
10:54
Spowolnienie dopadło biznes. Polacy zamykają i zawieszają firmy
REKLAMA

Według stanu na koniec lipca 2023 roku do rejestru REGON wpisanych było 5 083,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej (3,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego) – podał GUS.

REKLAMA

Liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w lipcu wyniosła 29,1 tys. W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano spadek liczby nowo zarejestrowanych spółek o 4,0 proc.. Liczba nowo zarejestrowanych spółek handlowych spadła o 5,0 proc., wzrost odnotowano dla spółek cywilnych o 10,4 proc. Z rejestru REGON wyrejestrowani w lipcu 15 tys. podmiotów o 2,9 proc. mniej niż poprzednim miesiącu. Odnotowano spadek liczby wyrejestrowanych spółek o 27,9 proc., wzrosła spółek cywilnych o 24,2 proc. oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 1,3 proc.).

Zawieszone działalności stanowiły 13,6 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON.

Wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji edukacja o 20,5 proc., opieka zdrowotna i pomoc społeczna o 4,1 proc., działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją o 3,3 proc. – podał GUS.

Hamowanie gospodarki odbija się na biznesie

Komentując dane dotyczące aktywności biznesowej w lipcu, Polski Instytut Ekonomiczny tłumaczy, że do wzrostu liczby zamykanych i zawieszanych przedsiębiorstw przyczynia się spowolnienie gospodarcze. Zaznacza jednak, że skala zmian jest mała.

W lipcu przedsiębiorcy zarejestrowali 29 tys. nowych firm - to o 6,4 proc. mniej niż rok temu. Spadek widoczny jest wśród większości branż, najmocniej dotyka informację i komunikację oraz zakwaterowanie i gastronomię (23 i 21 proc.). Osłabienie związane jest z dołkiem spowolnienia gospodarczego – tłumaczy Sebastian Sajnóg z PIE.

I dodaje, że rośnie też liczba zamykanych firm.

W lipcu wyrejestrowano ich 15 tys., co oznacza wzrost o 9,9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Trend jest jednak dużo słabszy niż w trakcie wakacji 2022 r, dodatkowo w branżach takich jak obsługa rynku nieruchomości czy edukacja zaczynamy obserwować pierwsze sygnały stabilizacji – wylicza Sajnóg.

PIE nie widzi zagrożenia, jeśli chodzi o upadłości.

W II kwartale liczba podmiotów, która ogłosiła upadłość zmalała ze 122 do 97. Upadłości dotyczą głównie przedsiębiorstw w sektorach: przemysłowym, handlowym oraz usługowym. Większość to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

PIE wskazuje, że rośnie też liczba zawieszanych działalności. 10 tys. podmiotów zdecydowało się na taki ruch, podczas gdy rok temu było to 7,8 tys.

Zawieszanie najczęściej dotyczy przedsiębiorstw budowlanych oraz działalności przemysłowych. Liczba takich firm jest większa niż rok temu o kolejno 19,6 i 12,8 proc. Podobne trendy widzimy też w sektorze HoReCa, chociaż skala wzrostu jest mniejsza niż w ubiegłych miesiącach – wylicza PIE.

Kiedy firmy odczują poprawę? Już niebawem

Instytut prognozuje, że do poprawy sytuacji dojdzie w nadchodzących miesiącach.

REKLAMA

W kolejnych kwartałach tempo wzrostu podniesie się wyraźnie. Spodziewamy się ,że w III i IV kwartale polska gospodarka powiększy się o odpowiednio o 1,1 i 1,5 proc. – zapowiada.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA