REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Spowolnienie? Te dane pokazują, że polskie firmy trzymają poziom

Spowolnienie nie masakruje na razie aktywności polskich przedsiębiorców, ale widać, że ogranicza rozwój firm – wynika z najnowszych danych na temat wpisów do rejestru REGON. Problemy mają przede wszystkim firmy przemysłowe i energetyczne. Usługi mają się bardzo dobrze, poprawę widać nawet w branży budowlanej.

10.03.2023
14:35
gorsze dane o przemyśle
REKLAMA

Według stanu na koniec lutego 2023 roku do rejestru REGON wpisanych było 5 011,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – podał GUS w piątek.

REKLAMA
 class="wp-image-2069653"
Źródło: GUS

Liczba podmiotów nowo zarejestrowanych w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 14,7 proc., w tym spółek handlowych było mniej o 6,8 proc. – wynika z danych GUS.

 class="wp-image-2069656"
Źródło: GUS

Liczba wyrejestrowanych z REGON-u podmiotów była o 39,4 proc. mniejsza niż w poprzednim miesiącu. Spadek liczby wyrejestrowanych spółek cywilnych wyniósł 55,3 proc., osób fizycznych prowadzących działalność – 42 proc., a spółek handlowych – 15,5 proc.

O 1,1 proc. wzrosła za to liczba zawieszonych działalności w porównaniu ze styczniem. Podmioty z zawieszoną działalnością stanowiły 13,7 proc. wszystkich podmiotów figurujących w rejestrze REGON.

Największy wzrost zawieszeń, o 1,6 proc., odnotowano w sekcji informacja i komunikacja oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. W tym pierwszym wypadku chodzi o jednoosobowe działalności gospodarcze otwierane między innymi przez programistów i informatyków, i ogólnie branżę IT.

Stagnacja w przemyśle, spadki w energetyce

Polski Instytut Ekonomiczny zauważa w komentarzu do danych GUS, że spowolnienie ma na razie niewielki wpływ na liczbę zakładanych przedsiębiorstw, ale widocznie utrudnia rozwój firmom, co widać w mniejszej liczbie założonych spółek.

Spowolnienie utrudnia rozwój większych przedsiębiorstw. Liczba stworzonych spółek jest o ponad 16 proc. mniejsza niż w 2022 r. Głęboki spadek po części związany jest jednak z punktem odniesienia – w ubiegłym roku więcej firm niż zazwyczaj zmieniło stan prawny swojej działalności po reformach podatkowych – tłumaczy Jakub Rybacki, ekonomista PIE.

 class="wp-image-2069659"
Źródło: GUS

Jak podkreśla ekspert, wiele zależy od branży, w której działają firmy.

Najsilniejszy wzrost następuje w usługach – liczba pośredników finansowych oraz działalności rekreacyjnych rośnie w dwucyfrowym tempie. Po słabym IV kwartale odbija kondycja budownictwa, chociaż wyniki są słabsze niż w 2022 r – wskazuje.

Problemy wciąż mają firmy energochłonne: w przemyśle panuje stagnacja, w liczba nowych podmiotów w sektorze energetycznym wręcz spada.

Przemysł i budownictwo wciąż mają problemy

Rybacki wskazuje, że liczba zamykanych firm utrzymuje się wciąż na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych.

REKLAMA

W lutym działalność zakończyło 18,2 tys. podmiotów. To prawie o 3 proc. mniej niż w 2022 r. Większa liczba zamykanych działalności widoczna jest jednak w przemyśle czy budownictwie. W przypadku tych sektorów działalność kończy o kolejno 8 proc. i 9,6 proc. więcej przedsiębiorstw niż rok temu – zaznacza ekspert PIE.

Jego zdaniem w kolejnych miesiącach kondycja tych branż nie ulegnie poprawie i wciąż będzie odstawać od innych gałęzi gospodarki.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA