Narodowy Bank Polski poinformował, że w czwartek i piątek 11-12 kwietnia 2025 r. odbędzie się w Warszawie nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Stolicę odwiedzi kilkudziesięciu unijnych VIP-ów.

Narodowy Bank Polski jest współorganizatorem i współgospodarzem spotkania. Oprócz ministrów finansów oraz wysokiej rangi przedstawiciele instytucji i urzędów UE, w tym Komisji Europejskiej oraz Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM), pojawią się goście zaproszeni przez prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego.
Do Warszawy przyjadą między innymi prezes EBC Christine Lagarde oraz szefowie banków centralnych poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Finansowanie obronności, innowacyjności i MŚP
Podczas wspólnej sesji ministrowie finansów, prezesi banków centralnych oraz zaproszeni goście omówią kwestie dotyczące między innymi Unii Oszczędności i Inwestycji.
UOI jest inicjatywą horyzontalną, która ma stworzyć nowy model finansowania inwestycji w strategiczne cele UE. Mowa nie tylko o działaniach mających przeciwdziałać zmianom klimatu, ale także reakcja na nowe wyzwania geopolityczne.
Unia Oszczędności i Inwestycji zakłada nakłady rzędu 750–800 mld euro rocznie do 2030 r., w tym na obronność. Znaczna część dodatkowych inwestycji dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz innowacyjnych przedsiębiorstw.
Więcej wiadomości na temat sytuacji geopolitycznej
Nieformalne posiedzenia ECOFIN
Nieformalne posiedzenia Rady ECOFIN są organizowane podczas każdej prezydencji i odbywają się w państwie sprawującym przewodnictwo w Radzie UE, zwykle dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią. W odróżnieniu od formalnych posiedzeń ECOFIN oprócz ministrów finansów finansów uczestniczą w nich szefowie unijnych banków centralnych.
Znaczenie spotkań nieformalnych ECOFIN:
- Przygotowują grunt pod późniejsze decyzje formalne.
- Umożliwiają budowanie konsensusu, szczególnie w trudnych tematach jak np. unia rynków kapitałowych czy zmiany w Pakcie Stabilności i Wzrostu.
- Są często miejscem testowania nowych inicjatyw politycznych.
- To także istotna część dyplomacji ekonomicznej – wiele rozmów odbywa się na kuluarach.
Spotkania nieformalne to okazja do omówienia bieżących i długofalowych kwestii gospodarczych oraz finansowych.