Polska obejmuje prezydencję w UE. Ministerstwo Finansów ogłosiło priorytety
Bezpieczeństwo, konkurencyjność oraz wsparcie dla Ukrainy – to trzy kluczowe priorytety, które polski rząd wyznaczył sobie na czas swojej prezydencji w Unii Europejskiej. Polska przejmuje stery UE na pół roku od 1 stycznia. Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że chce skupić się na zmniejszeniu obciążeń dla przedsiębiorstw w Europie.
Minister Andrzej Domański uważa, że Polska obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej w wyjątkowym momencie. W jednym czasie zbiegły się nowy skład Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej oraz zmiana administracji Stanów Zjednoczonych.
Prezydencja Polski w UE
Nie mniej istotne są zawirowania polityczno-gospodarcze w największych krajach Unii Europejskiej – chodzi o upadek rządu w Niemczech oraz bardzo kruchą pozycję nowego premiera Francji.
Od 1 stycznia Andrzej Domański obejmie przewodnictwo w Radzie ECOFIN, czyli unijnej Radzie ds. Ekonomicznych i Finansowych. Minister podkreślił, że Polska zamierza „aktywnie i obiektywnie” kierować dyskusjami na tym forum, szczególnie w kontekście konieczności „zdecydowanych działań” wobec trudnej sytuacji gospodarczej w niektórych krajach członkowskich UE.
Więcej na temat przemysłu i gospodarki przeczytacie w tych tekstach:
Poruszając kwestię bezpieczeństwa, Domański podkreślił, że Polska skupi się na finansowaniu obrony zarówno na poziomie europejskim, jak i wspólnym, a także na intensyfikacji działań mających na celu przygotowanie Europy do przyszłych wyzwań i zagrożeń. Dyskusje będą również dotyczyć rozwoju potencjału europejskiego przemysłu obronnego, aby stał się silniejszy i oparty na nowoczesnych technologiach.
Konkurencyjność i transformacja klimatyczno-energetyczna
Z kolei wiceminister finansów Paweł Karbownik spotkał się z prezesem Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Unii Europejskiej (EESC) Oliverem Röpke, aby porozmawiać o kluczowych wyznaniach stojących przed europejską gospodarką, takich jak konkurencyjność i transformacja klimatyczno-energetyczna. Rozmawiano także o sytuacji w Ukrainie oraz o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście jej rozszerzenia, w którym Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny odgrywa ważną rolę.
EESC to organ doradczy Unii Europejskiej, który reprezentuje interesy różnych grup społecznych i zawodowych w procesie legislacyjnym UE. Został utworzony w 1957 roku na mocy Traktatu Rzymskiego i ma na celu zapewnienie, by głosy społeczeństwa cywilnego, w tym pracodawców, pracowników oraz innych organizacji, były brane pod uwagę przy tworzeniu polityk i przepisów UE.