REKLAMA

Seniorzy mogą świętować. Nowe świadczenie już od nowego roku

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tak zwaną rentę wdowią, co oznacza, że wypłata nowych świadczeń dla seniorów jest już pewna. Nowe przepisy umożliwiają owdowiałej osobie zachowanie swojego świadczenia i powiększenie go o ćwiartkę świadczenia po zmarłym małżonku. Druga opcja to pobieranie renty rodzinnej po zmarłym małżonku w pełnej wysokości oraz zachowanie ćwiartki swojego świadczenia.

Seniorzy mogą świętować. Nowe świadczenie już od nowego roku
REKLAMA

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Celem tej ustawy jest wprowadzenie tak zwanej renty wdowiej, czyli – mówiąc formalnie – nowych reguł zbiegu prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych świadczeń emerytalno-rentowych. Nowe świadczenie będzie wypłacane od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Renta wdowia

Przypomnijmy, że obecnie obowiązujące przepisy dają owdowiałym osobom wybór – albo zachowanie własnej emerytury lub renty, albo przyjęcie tej po zmarłym małżonku przy rezygnacji z własnej. Często różnica w wysokości świadczenia jest jednak niewielka i wdowa lub wdowiec zostaje ze świadczeniem, którego wysokość może nie wystarczyć do pokrycia kosztów życia w dotychczasowym miejscu zamieszkania. To ma właśnie zmienić renta wdowia.

Warunkiem nabycia uprawnień do wypłaty nowego świadczenia jest nie tylko osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, ale także pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Rentę wdowią będzie można nabyć po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Więcej o programach socjalnych przeczytacie w tych tekstach:

W przypadku zbiegu prawa do wskazanych świadczeń z rentą rodzinną wybrane świadczenie będzie wypłacane w całości, a drugie w wysokości 25 proc. Wysokość sumy świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Ustalenie zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej, czyli potencjalni beneficjenci sami muszą zadbać o swój interes.

Wiek emerytalny

Co to oznacza w praktyce? Jeśli umrze mąż, to żona uzyska uprawnienia do renty wdowiej po skończeniu 55 lat, a jeśli to żona umrze, to mąż uzyska dodatkowe świadczenie pod warunkiem ukończenia 60 lat. Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat w przypadku mężczyzn i zaledwie 60 lat w przypadku kobiet. Warto zaznaczyć, że wypłata świadczeń ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.

REKLAMA

Trzeba też pamiętać, że do limitu ustalonych świadczeń w zbiegu, uwzględnia się wskazane w ustawie świadczenia, a także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz świadczenia i dodatki o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów.

A co się dzieje w przypadku przekroczenia kwoty trzykrotności kwoty najniższej emerytury? Wówczas świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia według określonej przepisami kolejności.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA