REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Waloryzacja wszech czasów. Zobacz, o ile dokładnie wzrośnie twoja emerytura, ministerstwo podało kwoty

Inflacja, drożyzna, wzrost wynagrodzeń i wybory parlamentarne będą w przyszłym roku gwarantem hojnej waloryzacji rent i emerytur. Seniorzy nigdy wcześniej nie dostali takiej podwyżki świadczeń. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej podało już nawet konkretne kwoty.

28.06.2022
7:20
Waloryzacja wszech czasów. Zobacz, o ile dokładnie wzrośnie twoja emerytura, ministerstwo podało kwoty
REKLAMA

Waloryzacja emerytur to ostatnio gorący temat, bo w związku z szalejącą inflacją urealnienie świadczeń jest wyjątkowo ważną kwestią dla 9 mln emerytów i rencistów.

REKLAMA

Na wskaźnik waloryzacji wpłynie największa od lat drożyzna. Jego wielkość poznamy go dopiero na początku 2023 r., ale już teraz można pokusić się o szacunki

– poinformował „Super Express”.

I nie jest to wróżenie z fusów. Zgodnie z przepisami, w przyszłym roku mają mieć miejsce wybory parlamentarne. Rządząca partia nie będzie zapewne żałować pieniędzy potencjalnym wyborcom. Pojawiają się już nawet pierwsze wyliczenia.

Waloryzacja emerytur 2023. Padły konkretne liczby

W tym roku emerytury i renty wzrosły o 7 proc., a waloryzacja ta była nazywana rekordową. Drożyzna i inflacja mogą sprawić, że w przyszłym roku podwyżka może być nawet dwa razy wyższa.

Nie można wykluczyć, że przyszłoroczna waloryzacja wyniesie 13, czy nawet 14 proc. Wszystko zależy od tego, jaka będzie inflacja 

– powiedział „SE” wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Dodał, że rząd robi wszystko, żeby emeryci jak najmniej odczuli skutki inflacji, czyli przede wszystkim rosnących cen w sklepach.

W kwietniu była wypłacona trzynastka, a na przełomie sierpnia i września seniorzy otrzymają 14. emeryturę 

- dodał Szwed.

„Super Express” wyliczył, że po w przypadku 14 proc. waloryzacji minimalna emerytura wzrośnie o 170,51 zł. A tak według gazety, wyglądałyby przykładowe kwoty emerytur przed i po waloryzacji 14 proc.:

  • emerytura 1000 zł teraz, po waloryzacji wyniesie 1140 zł;
  • emerytura 1498 zł teraz, po waloryzacji wyniesie 1707,72 zł;
  • emerytura 2033,70 zł teraz, po waloryzacji wyniesie 2318,41 zł;
  • emerytura 2410 zł teraz, po waloryzacji wyniesie 2747,40 zł;
  • emerytura 3000 zł teraz, po waloryzacji wyniesie 3420,00 zł.

Waloryzacja emerytur 2023. Wzrost świadczeń minimum o 100 zł

Z analizy ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który doradza rządowi, wynika, że średnioroczna ma wynieść 13,1 proc. „Fakt” sprawdził, jak wzrosłyby emerytury i renty, gdyby takie prognozy się sprawdziły.

Osoba mająca 800 zł brutto zyskałaby prawie 100 zł na rękę miesięcznie. Minimalna emerytura, która dziś wynosi 1338,44 zł brutto, wzrosłaby do 1500 zł – o ponad 150 zł na rękę. W tabeli przedstawiamy symulacje. Przy takiej waloryzacji także trzynaste emerytury wynosiłyby ponad 1500 zł brutto

– wylicza gazeta.

Waloryzacja emerytur 2023. Jak wylicza się podwyżkę świadczeń

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji 1 marca. Podwyżka świadczeń polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Waloryzacja ma charakter cenowo-płacowy. Wzrost świadczeń emerytalno-rentowych jest uzależniony od wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów) oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Określony w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mechanizm waloryzacji ma też zastosowanie do świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych na podstawie innych regulacji (emerytur rolniczych, kapitałowych emerytur okresowych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent socjalnych, emerytur i rent funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych oraz uposażeń sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku i uposażeń rodzinnych).

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA