REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Waloryzacja emerytur 2022. GUS podał kluczowe dane, wiadomo już, że emeryci inflacji nie dogonią

Waloryzacja emerytur to ostatnio gorący temat, bo w związku z szalejącą inflacją urealnienie świadczeń jest wyjątkowo ważną kwestią dla 9 mln emerytów i rencistów. GUS podał ostanie dane potrzebne do wyliczenia marcowej waloryzacji emerytur i rent. Wiadomo, że wzrost wysokości świadczeń nie nadąży za wzrostem cen w sklepach i podwyższeniem rachunków za energię.

09.02.2022
13:40
Polski Ład emerytury
REKLAMA

Inflacja zjada wszystkie tarcze antykryzysowe i obniżki VAT. Takiej drożyzny w sklepach dawno już nie było. Emeryci i renciści liczą każdy grosz. Jaka będzie waloryzacja w 2022 r.? W połowie lutego powinniśmy wiedzieć, o ile w górę pójdą renty i emerytury.

REKLAMA

To wtedy ma ujrzeć światło dzienne rozporządzenie dotyczące corocznej waloryzacji ma. Możliwe, że zwyżka świadczeń nie będzie tak wysoka, jak to wcześniej deklarowano, bo budżet państwa nie jest z gumy - pisał o tym Michał.

Nie do końca wiadomo, jaka ostatecznie będzie tegoroczna waloryzacja rent i emerytur. Rząd zapisał w budżecie waloryzację na poziomie 4,89 proc., ale tej propozycji nikt nie bierze na poważnie.

Jak wyliczył Instytut Emerytalny, w związku z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi inflacji emeryckiej, która wyniosła za rok 2021 r. 4,9 proc., wskaźnik waloryzacji należy szacować na poziomie około 5,7 – 5,9 proc.

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 r. O ile wzrosną świadczenia?

W środę dowiedzieliśmy się wstępnie jaka będzie waloryzacja emerytur w 2022 r. GUS podał ostanie dane potrzebne do wyliczenia marcowej waloryzacji emerytur i rent. Przeciętna emerytura wzrośnie o 146 zł brutto – wynika z szacunków wyborcza.biz.

Serwis przypomina, że o wysokości waloryzacji świadczeń decydują dwa wskaźniki z poprzedzającego roku: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli podwyżki cen towarów, które kupują emeryci) i nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac (czyli podwyżek, które dostają pracownicy).

GUS już w styczniu podał, że tzw. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla wyniósł 5,1 proc. W środę poznaliśmy drugi wskaźnik decydujący o waloryzacji, czyli wzrost płac. Wyniósł on 3 proc. Przy waloryzacji uwzględniamy 20 proc. wzrostu płac, czyli 0,6 proc. Tak więc waloryzacja wyniesie 5,7 proc.

- podaje wyborcza.biz.

Gazeta wyliczyła też, że w przy przypadku waloryzacji wynoszącej 5,7 proc.:

  • minimalna emerytura wynosząca dziś 1250,88 zł wzrosłaby o 71,30 zł,
  • średnia renta – dziś 2051 zł – wzrosłaby o 116,90 zł,
  • średnia emerytura – dziś 2576 zł – wzrosłaby o 146,83 zł.

Jak wylicza się waloryzację?

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji 1 marca. Podwyżka świadczeń polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

REKLAMA

Waloryzacja ma charakter cenowo-płacowy. Wzrost świadczeń emerytalno-rentowych jest uzależniony od wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów) oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Określony w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mechanizm waloryzacji ma też zastosowanie do świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych na podstawie innych regulacji (emerytur rolniczych, kapitałowych emerytur okresowych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent socjalnych, emerytur i rent funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych oraz uposażeń sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku i uposażeń rodzinnych).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA