Waloryzacja rent i emerytur. ZUS szykuje rekordową podwyżkę świadczeń, w piątek poznaliśmy kluczowe dane
W piątek prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał komunikat, w którym podał wskaźnik wzrostu cen w 2021 r. Emeryci i renciści czekali zna te dane, bo są one podstawą do podwyżek świadczeń w marcu. I doczekali się – piątkowy odczyt potwierdza, że w 2022 roku waloryzacja będzie rekordowa.
Na ile więcej mogą liczyć w portfelu emeryci? Czy zrekompensuje to szalejącą ostatnio inflację? Wzrost wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien był rekordowy. Jest tylko jedno ale. Waloryzacja na pewno nie będzie tak wysoka, jak inflacja, która w grudniu niebezpiecznie zbliżyła się do 9 proc.
Do wyliczenia nowej wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS wykorzystywany jest wzrost cen, ale średnioroczny. I właśnie ten wskaźnik poznaliśmy w piątek.
Nominalnie w 2022 roku seniorów czeka rekordowa waloryzacja emerytur. To już pewne.
Specjaliści wskazują, że podwyżka świadczeń może zbliżyć się do 6 proc., ale pojawiają się doniesienia, że może przekroczyć nawet 8 proc., bo rząd
Jaka waloryzacja rent i emerytur w 2022 r.?
14 stycznia GUS podał, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 105,1. Oznacza to średni wzrost cen o 5,1 proc. w ciągu całego roku.
Podany wskaźnik służy celom określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (czyli do wyliczenia waloryzacji – przyp. red.) – przypomniał w komunikacie GUS.
Dodatkowo poznaliśmy też średnioroczną inflację emerycką. GUS podał, że w 2021 r. wyniosła ona 4,9 proc.,
W związku z danymi GUS dotyczącymi inflacji emeryckiej, która wyniosła za rok 2021 4.9 proc., wskaźnik waloryzacji należy szacować na poziomie około 5.7-5.9 proc.
– podał w piątek Instytut Emerytalny.
Przypomniał jednak, że rząd dosłownie kilka dni temu zasugerował, że waloryzacja wyniesie minimum 7 proc. A ile maksymalnie? Powołując się na źródła rządowe, „Super Express” podał z kolei, że rząd planuje podwyższyć świadczenia seniorom o ponad 8 proc.
Oficjalną decyzję o tym, o ile wzrosną emerytury i renty od marca 2022 r. poznamy na początku lutego. Do kompletu danych brakuje bowiem jeszcze jednego wskaźnika.
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, który jest uzależniony od wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
I to właśnie na dane o wzroście wynagrodzenia musimy jeszcze poczekać. Poznamy je w piątek 21 stycznia. Jeśli ktoś ktoś nie chce czekać na dane rządu, to będzie mógł wyliczyć podwyżkę już w przyszłym tygodniu.
Waloryzacja ma za zadanie zachować realną wartość wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. W tym celu emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca.
Znamy dane do wyliczenia ekwiwalentów dla emerytów i rencistów
Oprócz CPI w grudniu, za cały ubiegły rok i emeryckiej Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że przeciętna średnioroczna cena detaliczna 1000 kg węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 996,60 zł.
Ten wskaźnik służy do ustalania wysokości ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy dla emerytów i rencistów kolejowych.
Średnioroczny wskaźnik cen konsumpcyjnych nośników energii w 2021 r. w stosunku do 2020 r. wyniósł 107,1 (wzrost cen o 7,1 proc.). Podany wskaźnik służy do waloryzacji ryczałtu energetycznego przysługującego kombatantom i innym osobom uprawnionym.