REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Wycięli z Polskiego Ładu tysiące emerytów. O nich w rządowych ulotkach nie znajdziecie ani słowa

90 proc. emerytów miało skorzystać na Polskim Ładzie, a dostali w styczniu niższe świadczenia, w poniedziałek rząd obiecał, że w lutym im wyrówna stratę, ale nadal drażni Polaków publikując różne ciekawe slajdy. O 30 tys. seniorów, którzy dostają najniższe świadczenia, nikt się upomina. Fot. Krystian Maj/KPRM.

11.01.2022
13:06
Wycięli z Polskiego Ładu  tysiące emerytów. O nich w rządowych ulotkach nie znajdziecie ani słowa
REKLAMA

Około 28-30 tys. emerytów, którym rząd obiecał wyższe świadczenia po wprowadzeniu Polskiego Ładu, obejdzie się smakiem. 9-proc. składka zdrowotna skutecznie pozbawi ich profitów płynących z rządowej reformy.

REKLAMA

Polski Ład podatki dla większości seniorów obniża, ale wszystkim podwyższa składkę zdrowotną – tak sprytnie jest pomyślany. Ale wszystko wskazuje, że licząc różne rzeczy, rząd zapomniał o tysiącach najbiedniejszych emerytów. Im z Polskiego Ładu nic nie skapnie, co niedawno potwierdził ZUS, który pokazał tydzień temu, jaki wpływ na wysokość pobieranych rent i emerytur będą miały reformy wprowadzane przez rząd.

Świadczenia za styczeń 2022 r. w przybliżeniu do 483 zł będą wypłacone w tej samej kwocie jak wypłacane za grudzień 2021 r.

– podał Zakład w połowie grudnia.

Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, kilka tygodni temu potwierdził w rozmowie z „Faktem”, że dla tej grupy autorzy Polskiego Ładu nie przewidzieli żadnych korzyści.

Ulotki rządowe mówią, że emerytury do 2500 zł będą wolne od podatku. Jednak ulotka jest tylko twórczą interpretacją przepisów. W praktyce emeryci nie zapłacą podatku, ale będą musieli zapłacić składkę zdrowotną, zatem brutto nie będzie równało się netto – skwitował ekspert.

Z danych ZUS-u wynika, że liczba seniorów, którzy nie legitymują się stażem pracy uprawniającym do pobierania minimalnej emerytury oscyluje koło 30 tys.

Poza tym w rządowym przekazie z grubsza wszystko się zdarza. Zgodnie z wchodzącymi od stycznia zmianami, zakładającymi między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł, zyska większość – jak podaje ZUS – 94 proc. emerytów. Nie licząc nieuprawnionych do emerytury minimalnej, o których wspomniałem na początku, pozostali seniorzy, których świadczenia nie przekraczają 4920 zł brutto (4093,03 zł netto), otrzymają do ręki więcej kasy.

Instytut Emerytalny wyliczył, że najbardziej ucieszą się seniorzy otrzymujący z ZUS-u 2500-2750 zł brutto miesięcznie (2102,59-2308,21 zł netto). Korzyść w ich wypadku wyniesie 1941-2219 zł brutto rocznie, czyli ich miesięczne świadczenia powinny być wyższe o ok. 160-185 zł brutto (ok. 136-157 zł netto).

6 proc. najlepiej sytuowanych seniorów zapewne już oswoiło się z niższymi świadczeniami. Instytut Emerytalny wyliczył, że pobierający z ZUS-u 6-7 tys. brutto miesięcznie (4981,34-5803,84 zł netto) stracą na Polskim Ładzie 1000-2000 zł brutto rocznie (870-1780 zł netto). Polski Ład jest sprytnie skonstruowany, że im wyższe świadczenie, tym ubytek w nim będzie wyższy. Wszystko przez wprowadzenie 9-proc. składki zdrowotnej, naliczanej od dochodu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA