REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Chcesz wiedzieć, jaką składkę zdrowotną zapłacisz? ZUS szykuje kalkulator, ale cierpliwości

Od nowego roku składka zdrowotna stanie się podatkiem dochodowym o podstawowej stawce 9 proc. To „dobrodziejstwo” Polskiego Ładu najbardziej odczują pracownicy etatowi i przedsiębiorcy, którzy zarabiają powyżej przeciętnej, ale właściwie ile będzie to kosztowało? Aby policzyć swoją składkę zdrowotną, ZUS uruchomi specjalny kalkulator. Uzbrójcie się w cierpliwość, bo zacznie działać dopiero pod koniec stycznia.

09.12.2021
12:50
czternasta emerytura
REKLAMA

Kalkulator, który pozwoli ustalić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także samą składkę. Dlaczego trzeba poczekać ponad miesiąc? ZUS tłumaczy, że dopiero około 20 stycznia GUS ogłosi wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale, a te dane to podstawa działania kalkulatora.

REKLAMA

Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad, mogą one budzić wątpliwości. Dlatego ZUS udostępni kalkulator

– wyjaśnia prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska.

Polski Ład to nie tylko brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej, ale także koniec jednolitych zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą. Od nowego roku zasady wyliczania składki będą zależały od formy opodatkowania.

undefined

Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – tłumaczy prezes ZUS-u. Kalkulator będzie dostępny na stronie zus.pl oraz w programach Płatnik i ePłatnik.

Proste zasady do lamusa

Przypomnijmy, że obecnie obowiązuje taka zasada, że jeśli składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika jest wyższa od zaliczki na PIT obliczonej przez tego płatnika, składkę za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki. Polski Ład sprawi, że składka nie będzie pomniejszana do kwoty faktycznej zaliczki za dany miesiąc, tylko do kwoty odpowiadającej kwocie zaliczki na podatek dochodowy.

Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym, oraz opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oprócz miesięcznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej wprowadzono również roczną podstawę wymiaru.

Niższa stawka u liniowców

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się według podatku liniowego, którzy nie skorzystają z kwoty wolnej 30 tys. zł, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosić będzie 4,9 proc, co nieco ograniczy wzrost obciążeń fiskalnych. Miesięczna wysokość składki nie może być niższa niż kwota ustalona jako 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Składka ustalana od podstawy rocznej nie może być niższa niż kwota odpowiadająca 9 proc. iloczynu liczby miesięcy podlegania ubezpieczeniu i minimalnego wynagrodzenia – informuje ZUS.

REKLAMA

Z powodu zmian w ustalaniu składki zdrowotnej osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające składki na własne ubezpieczenia lub osoby z nimi współpracujące będą musiały za okres od stycznia 2022 r. co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS-u. Zwolnienie ze składania dokumentów będzie dotyczyło tylko: duchownych, osób składających dokumenty za nianie oraz osób, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA