REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Fala upałów i rekordy ciepła nie skończą się na wrześniu. W październiku nadal będzie prażyć

Najpierw był najgorętszy lipiec, potem sierpień, a teraz daje popalić też wrzesień. Zdaniem naukowców zmiany klimatu już na tyle przyspieszyły, że obecnie globalne ocieplenie jest na poziomie +1,2 st. C w porównaniu z czasami sprzed epoki przemysłowej. Coraz częściej też fala upałów nie dotyczy już wyłącznie miesięcy wakacyjnych. Ale klimatolodzy obserwują je już wiosną, a także we wrześniu i październiku. I już teraz wszystko wskazuje na to, że 2023 r. będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.

03.10.2023
5:24
rekord-ciepla-wrzesien-pazdziernik
REKLAMA

Już wcześniej amerykańscy naukowcy z Instytutu Studiów Kosmicznych im. Goddarda wykazywali, że tegoroczne lato było najgorętsze w historii takich pomiarów. Z kolei zdaniem polskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tak ciepłego września, jak w tym roku, jeszcze w Polsce nie mieliśmy, odkąd profesjonalnie mierzymy temperaturę powietrza w całym kraju. Średnia obszarowa anomalia względem warunków wieloletnich (1991–2020) wynosi aż +3,6 st. C. Najwyższą zaś anomalie notuje się obecnie w jednym z najchłodniejszych miejsc w kraju, czyli na Śnieżce. Na przełomie września i października temperatura tam była o 4,7 st. C wyższa od średniej z ostatnich trzech dekad. Teraz okazuje się, że do bardzo podobnych wniosków doszli też w innych krajach europejskich.

REKLAMA

Rekord ciepła we wrześniu w sześciu krajach

Najgorętszy wrzesień i rekord ciepła w historii pomiarów odnotowano nie tylko w Polsce, ale również w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech i Szwajcaria. Jak podaje francuski urząd ds. pogody Meteo-France, średnia temperatura we wrześniu wyniosła 21,5 st. C, czyli od 3,5 do 3,6 st. C powyżej normy z lat 1991–2020. Przy czym francuscy meteorolodzy podkreślają, że w kilku regionach odchylenie od średniej temperatury września z ostatnich trzech dekad przekroczyło 4 st. C, a czasem nawet 6 st. C. W bardzo podobnym tonie informuje niemieckie biuro pogodowe DWD, które wylicza, że u naszych zachodnich sąsiadów tegoroczny wrzesień był o prawie 4 st. C cieplejszy niż w latach 1981–1990. Tak samo było w Belgii.

Również tutaj wrzesień był cieplejszy niż lipiec i sierpień, co nie zdarzało się od 1961 r. Belgia nigdy nie doświadczyła tak ciepłego września - twierdzi David Dehenauw z Belgijskiego Królewskiego Instytutu Meteorologicznego na łamach The Guardian.

Więcej o globalnym ociepleniu przeczytasz na Spider’s Web:

W Polsce, Austrii i Szwajcarii z kolei temperatury we wrześniu br. były wyższe o ok. 3,6 st. C względem średniej z ostatnich lat. 

Ekstremalne ciepło w październiku w USA i Kanadzie

Ale tegoroczny wrzesień wcale nie kończy serii rekordowych upałów. Naukowcy oczekują też ponad przeciętnego, ciepłego października. Zwłaszcza w Środkowym Zachodzie USA, w regionie Wielkich Jezior i w kanadyjskim Ontario. Już teraz temperatury tam odnotowywane są o ok. 20–25 st. F (ok. 4–6 st. C) wyższe od długoletnich średnich.

REKLAMA

Nic dziwnego, że oczekuje się pobicia wieloletnich rekordów ciepła. Np. w Minneapolis rekordy z początku października ustanowiono prawie 120 lat temu, w 1897 r, na poziomie 87 st. F (ponad 30 st. C). Tymczasem przewiduje się, że w najbliższych dniach temperatury tam osiągną pułap 80–90 st. F. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA