REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

PZPN zdzierał z bukmacherów. UOKiK stanął w ich obronie

PZPN pobierał od firm bukmacherskich stałą opłatę za udostępnienie im wyników rozgrywek Ekstraklasy. Problem polegał na tym, że opłata ta była uzależniona od wszystkich przychodów buków, co UOKiK uznał za nadużywanie pozycji dominującej. Po interwencji UOKiK-u związek piłkarski musiał zmienić sposób rozliczeń z firmami bukmacherskimi.

25.01.2024
10:39
PZPN zdzierał z bukmacherów. UOKiK stanął w ich obronie
REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w czwartek o tym, że PZPN i Ekstraklasa SA po jego interwencji zmieniły swoje praktyki, które mogły stanowić nadużywanie pozycji dominującej. Chodziło o sposób ustalania opłaty za zgodę na wykorzystywanie wyników rozgrywek piłki nożnej.

REKLAMA

Opłata od zakładów bukmacherskich

Jak wyjaśniono, postępowanie wyjaśniające w tej sprawie zostało wszczęte po „sygnałach” dotyczących działań Polskiego Związku Piłki Nożnej i spółki Ekstraklasa. UOKiK dowiedział się, że związek pobierał od firm bukmacherskich stałą opłatę w wysokości 0,5 proc. ich całkowitych przychodów brutto za udostępnienie wyników rozgrywek sportowych.

Zastrzeżenia urzędu wzbudziło to, że opłata była ustalana na podstawie całkowitych przychodów firmy bukmacherskiej, niezależnie od tego, czy zostały one wypracowane dzięki rozgrywkom piłkarskim organizowanym przez PZPN i Ekstraklasę, czy też inne wydarzenia. UOKiK uznał, że taka praktyka może być uznana za nadużywanie pozycji rynkowej przez Polski Związek Piłki Nożnej i Ekstraklasę.

W toku prowadzonego przez nas postępowania wyjaśniającego PZPN i Ekstraklasa zmieniły sposób naliczania i wysokość opłaty za wykorzystywanie wyników rozgrywek piłkarskich. Nowy mechanizm naliczania opłat uznajemy za satysfakcjonujący z punktu widzenia prawa antymonopolowego, co kończy w tym zakresie nasze działania wobec PZPN i Ekstraklasy – mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Więcej o prawie antymonopolowym przeczytasz w tych tekstach:

Jak wygląda nowy system rozliczeń między PZPN-em a bukmacherami? UOKiK wyjaśnia, że podstawą nowego modelu rozliczeń są przychody bukmacherów osiągane wyłącznie z tytułu zakładów dotyczących rozgrywek polskich drużyn piłkarskich. Związek obniżył też pobierane stawki. Pierwsza umowa na nowych zasadach została podpisana pod koniec 2022 r. i od tego czasu PZPN zmienia zasady rozliczeń z kolejnymi bukmacherami.

Prawo antymonopolowe

REKLAMA

Obowiązujące w Polsce prawo antymonopolowe stanowi, że podmiot, który ma pozycję dominującą na danym rynku, nie może wykorzystywać jej na niekorzyść swoich konkurentów, kontrahentów czy konsumentów. W prawie konkurencji istnieje domniemanie, że jeśli udział przedsiębiorcy w rynku właściwym przekracza 40 proc., to ma on pozycję dominującą.

Nadużywanie pozycji dominującej może polegać np. na narzucaniu nieuczciwych cen lub uciążliwych warunków umów, które przynoszą jednej stronie nieuzasadnione korzyści. UOKiK zaznacza, że aby mówić o cenach nadmiernie wygórowanych, to ceny produktów lub usług muszą być zawyżone „znacznie” i być stosowane „trwale”. Oznacza to, że tylko w szczególnych sytuacjach stosowanie wysokiej ceny stanowi naruszenie prawa antymonopolowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA