Przygotowanie domu i ogrodu na wiosnę. Wielu pomija ten etap, a jest niezbędny
Wiosenne porządki obejmują nie tylko mieszkanie, ale i ogród. Jeśli natomiast skupimy się na samym domu, to nie warto pomijać takich elementów, jak instalacja wodno-kanalizacyjna czy grzewcza. Sprawdź, jak przygotować dom i ogród do lata.

Konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnej
Uporządkowałeś szafy po zimie? Doskonale! W takim razie czas na konserwację instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej. Wielu z nas pomija ten etap wiosennych porządków, podczas gdy jest on niezbędny. Dzięki temu przed zimą nie będziesz musiał na szybko przeprowadzać dodatkowych prac, zanim nastaną pierwsze mrozy.
Konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnej to przede wszystkim kontrola drożności i usunięcie ewentualnych zatorów. Obejmuje:
- przepychanie odpływów,
- przepychanie podejść kanalizacyjnych,
- usunięcie osadów nagromadzonych w syfonach i przewodnikach.
Warto również sprawdzić stan wodomierzy, a w razie potrzeby wymienić je na nowe. W ostateczności specjalista przeprowadzający prace konserwacyjne może zalecić wymianę całej instalacji. Z tego też powodu warto ją skontrolować, zanim jeszcze weźmiemy się na wiosenne i letnie remonty.
Więcej o remontach przeczytasz na Bizblog.pl:
Kontrola instalacji grzewczej
W Polsce sezon grzewczy trwa zwykle do początku maja, dlatego kontrolę instalacji przeprowadzamy nieco później. Większość z nas zapomina o niej, gdy tylko nadejdą ciepłe dni, jednak warto być przezornym i nie zostawiać kwestii konserwacji na jesień.
Kontrola obejmuje sprawdzenie szczelności instalacji, od której zależy bezpieczeństwo domowników. Bardzo ważne jest też czyszczenie podzespołów kotła, a więc filtrów, palnika i wymienników ciepła. Specjalista sprawdza, czy poszczególne elementy instalacji funkcjonują prawidłowo.
Cięcie krzewów
Gdy mamy już uporządkowany dom, przechodzimy do ogrodu. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać po zimie, jest cięcie krzewów. Najczęściej w ogrodach wykonuje się cięcie sanitarne, które ma na celu usunięcie obumarłych gałęzi i liści. Natomiast krzewy kwitnące z pąków uformowanych w poprzednim roku, należy obciąć po zakończeniu okresu kwitnienia.
Częstotliwość i sposób cięcia zależą w dużej mierze od gatunku. Niektóre pielęgnujemy od razu po zimie, inne dopiero w późniejszym okresie.
Pielęgnacja oczka wodnego
Jeśli masz w swoim ogrodzie oczko wodne, zadbaj o nie na wiosnę. Najlepiej zrobić to już pod koniec marca lub na początku kwietnia, ponieważ rośliny wodne budzą się do życia wcześniej niż pozostałe. Na początek sprawdzamy szczelność zbiornika. Jest to idealny moment, aby uzupełnić ewentualne ubytki. Następnie usuwamy wszystkie obumarłe pędy, a w razie nadmiernego wzrostu roślin warto też odrobinę je przerzedzić.
Przygotowanie trawnika
Trawnik po zimie najczęściej nie wygląda zbyt dobrze. Na szczęście z tym problemem można poradzić sobie dzięki nawożeniu, które warto przeprowadzić już na początku wiosny. Jednocześnie możesz od razu dosiać trawę, jeśli Twoim zdaniem jest zbyt mało bujna. Na tym etapie powinieneś też sprawdzić jakość gleby. Jeśli to konieczne, wzbogać ją kompostem własnej roboty lub nawozem organicznym.
Wiosna to ostatni moment na rozplanowanie trawnika pod kątem sadzenia kwiatów, warzyw czy owoców. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, rozrysuj plan właśnie teraz. Weź pod uwagę zwłaszcza nasłonecznienie i wilgoć, wybierając rośliny, które pasują do twojego ogrodu.
Kwiecień to także czas sadzenia wieloletnich drzew i krzewów.
Zabezpieczenie ogrodu przed szkodnikami
Chcesz, żeby twoje rośliny rosły bujnie, a praca włożona w pielęgnację ogrodu nie poszła na marne? W takim razie zainwestuj w wysokiej jakości środki ochrony. Kupisz je w dobrym sklepie ogrodniczym już za kilkadziesiąt złotych. W miarę możliwości wybieraj produkty ekologiczne, które chronią przed szkodnikami, a jednocześnie nie zawierają szkodliwych dla ludzi czy roślin składników.
Środki ochrony roślin stosuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Warto używać ich nawet, jeśli do tej pory niechciani goście nie pojawiali się w twoim ogrodzie.