REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Sąd zniósł im PIT. Przełomowy wyrok ws. pracowników delegowanych

Pracodawcy coraz częściej korzystają z możliwości delegowania lub oddelegowywania pracowników do pracy poza siedziba firmy jednak nie zawsze było to korzystne. Jak podaje InFakt widać przełom w sprawie, bo właśnie ogłoszono wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wskazuje, że zakwaterowanie i transport w czasie oddelegowania nie podlegają opodatkowaniu.

14.09.2023
4:11
Sąd zniósł PIT. Przełomowy wyrok ws. pracowników delegowanych
REKLAMA

Delegacja i oddelegowanie to terminy podobne, ale nie tożsame. Delegacja to krótkie i jednorazowe wykonywanie obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy, jak wyjazd szkoleniowy lub spotkanie z klientem poza siedzibą pracodawcy. Z kolei oddelegowanie oznacza czasowe przeniesienie miejsca wykonywania obowiązków pracowniczych, gdy na przykład pracownik firmy budowlanej może zostać oddelegowany do pracy w innym mieście lub kraju, aby budować obiekt na zlecenie kontrahenta.

REKLAMA

Świadczenia związane z oddelegowaniem i delegacją nie zawsze korzystne dla pracownika

Ekspert InFaktu twierdzi, że jeśli koszty związane z delegacją mieszczą się w ramach diety lub innych świadczeń otrzymywanych od pracodawcy, to są zwolnione z opodatkowania. Jeśli pracodawca nie zapewnia wyżywienia w czasie delegacji, pracownikowi wypłacana jest dieta, którą sam musi pokryć swoje potrzeby żywieniowe. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy posiłek kosztuje więcej, niż wynosi stawka diety i od tej nadwyżki pracownik musi zapłacić podatek, który jest mu potrącany z pensji.

Więcej wiadomości o podatkach

Jeśli w czasie oddelegowania zatrudniony zapłaci za posiłek przykładowo o 100 zł więcej ponad limit diety, to dostanie wynagrodzenie pomniejszone o 12 lub 32 zł, czyli wysokość podatku, w zależności od progu podatkowego, w jakim znajduje się pracownik - mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

W przypadku oddelegowania pracowników sytuacja może być bardziej skomplikowana niż przy delegacjach. Według zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakwaterowanie przy okazji oddelegowania nie podlega opodatkowaniu do kwoty 500 zł miesięcznie. Jeśli pracodawca wynająłby pracownikowi hotel za 1000 zł, to połowa kwoty nie byłaby opodatkowana, a za 500 zł nadwyżki trzeba byłoby zapłacić podatek.

Przełomowy wyrok w sprawie opodatkowania świadczeń

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok, zmieniając stanowisko z 2018 r. Od 1 sierpnia 2023 r. uznaje się, że świadczenia z tytułu noclegu i transportu podczas oddelegowania pracowników nie podlegają opodatkowaniu.

To wyjątkowe orzeczenie, ponieważ NSA odwołał się do przepisów unijnych. Określają one, że świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, a więc nie są zaliczane podstawy do opodatkowania. To znacząca zmiana po prawie pięciu latach obowiązywania jednolitego stanowiska sądów administracyjnych. Wcześniej orzekały one, że takie świadczenia podlegają opodatkowaniu - tłumaczy Piotr Juszczyk.

REKLAMA

I dodaje, że teraz pozostaje śledzić, jak skarbówka odniesie się do tego wyroku i czy zostaną dokonane zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wyrok daje podatnikom silne argumenty w sporach z organami skarbowymi i może przyczynić się do zmiany prawa podatkowego w tym obszarze. Możliwe, że przepis dotyczący zwolnienia z opodatkowania w wysokości 500 zł miesięcznie zostanie zmieniony lub dostosowany do nowego stanowiska sądów - podsumowuje Piotr Juszczyk.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA