REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Podwyżka wyborcza: wynagrodzenia 75 proc. w górę, do tego brak podatku

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła stawki za pracę w komisjach wyborczych 15 października. Wynagrodzenia wzrosły nawet o 75 proc. Termin zgłoszeń dla członków komisji mija 15 września.

11.09.2023
12:20
emerytury pit podatki
REKLAMA

W nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu zwykli członkowie komisji zarobią 600 zł, o 200 zł więcej dostanie przewodniczący, wice przysługuje 700 zł. Wynagrodzenia te są wypłacane nie tylko za pracę w komisjach, ale też za uczestnictwo w szkoleniach, koniecznych do pełnienia tych ról.

REKLAMA

W porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi z 2019 r. stawki wzrosły o 300 zł dla przewodniczących i zastępców oraz o 250 zł dla członków komisji.

Podatek dochodowy członków komisji wyborczej nie dotyczy

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, wyjaśnia, że wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej to zgodnie z przepisami dieta.

A zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, diety i zwroty kosztów otrzymane przez osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie są zwolnione z opodatkowania do kwoty 3 tys. zł miesięcznie. Diety otrzymywane przez członków komisji nie podlegają więc opodatkowaniu. Nie trzeba ich także uwzględniać w zeznaniu rocznym PIT – wskazuje ekspert inFaktu.

Więcej o wynagrodzeniach Polaków

Jak dodaje, interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2019 roku potwierdza, że do pełnienia obowiązków społecznych zalicza się udział w pracach instytucji takich jak samorządy i komisje wyborcze.

Zwolnienie podatkowe dotyczy więc także pracy w komisji – zaznacza Piotr Juszczyk.

Jak wygląda „rekrutacja” na członka komisji? Decyduje ślepy los

Członkami komisji wyborczej mogą być osoby, które nie kandydują w wyborach. Pozostałe warunki członkostwa to bycie pełnoletnim i posiadanie obywatelstwa polskiego, z pełnymi prawami publicznymi i wyborczymi.  Konieczne jest również przejście odpowiednich szkoleń przed rozpoczęciem pracy w komisji.

REKLAMA

Zgłoszenie się do komisji wyborczej nie oznacza automatycznej akceptacji. Komisarz wyborczy w komisji musi ocenić, czy kandydatka lub kandydat spełnia wszystkie warunki. Jeśli jest więcej chętnych, którzy spełniają wymogi niż miejsc, odbywa się losowanie.

Termin zgłoszeń do komisji wyborczych mija 15 września. Aby ubiegać się o bycie członkiem komisji, należy skontaktować się z komitetem wyborczym. Można również samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu w urzędzie gminy lub odpowiedniemu komisarzowi wyborczemu, który w przypadku niewystarczającej liczby osób w komisji wykorzysta kandydaturę wyborcy. Obwodowe Komisje Wyborcze mają zostać powołane do 25 września.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA