W minionym roku wyraźnie wzrosła liczba upadłości polskich firm. Z analiz MGBI wynika, że sądy w 2024 r. ogłosiły 436 postanowień o upadłości przedsiębiorstw. To o ponad 10 proc. więcej niż w 2023 r. i niemal 30 proc. więcej niż w 2022 r. Najczęściej działalność kończyły podmioty z branży przemysłowej, budowlanej i handlowej.
Po rekordowym wzroście w 2023 r. liczby otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych w ub.r. odnotowano kolejny wzrost. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorców tą metodą ratowania biznesu i przeciwdziałania niewypłacalności.
Notuje się znaczny wzrost firm kończących działalność
Od pandemicznego 2020 r., kiedy liczba firm kończących działalność wynosiła 547, liczba ogłoszonych upadłości nie przekroczyła 400. W kolejnych latach ich liczba kształtowała się następująco: 399 w 2021 r., 339 w 2022 r. i 394 w 2023 r. W 2024 r., nastąpił wzrost do 436 upadłości, który zbliżył się do wartości z 2020 r., czyniąc miniony rok wyjątkowo trudnym dla polskiego biznesu.
Oczywiście trudno porównywać 2024 r. z 2020, gdy za sprawą pandemii mieliśmy do czynienia z lawiną upadłości. Niemniej, zeszłoroczny bilans jest wyjątkowo wysoki – mówi Sylwia Szerenos, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny w Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o.
I dodaje, że nie był to jednak zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę liczbę przedsiębiorców, z którymi rozmawiali o restrukturyzacji w ub.r. Lista tzw. czynników zagrożenia była sukcesywnie uzupełniana o kolejne pozycje.
Malejący popyt, rosnące koszty pracy - warto podkreślić, iż w tym roku wyjątkowo dwukrotnie podnoszono próg minimalnego wynagrodzenia – trudności w uzyskaniu zewnętrznego finansowania czy ceny energii to wyzwania uniwersalne, na które wskazywali przedsiębiorcy ze wszystkich branż – tłumaczy Sylwia Szerenos.
Jej zdaniem do tego dochodziły jeszcze zupełnie nowe trudności branżowe właściwe dla konkretnych gałęzi gospodarki, ze szczególnym wskazaniem na transport, budownictwo czy handel.
Więcej wiadomości na temat biznesu można przeczytać poniżej:
Wśród przedsiębiorców jest duże zainteresowanie restrukturyzacjami
Zainteresowanie restrukturyzacją przedsiębiorstw w 2024 r. utrzymało się na fali wznoszącej. Jeszcze w 2022 r. liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych wynosiła 2200, po czym nastąpił ich dynamiczny przyrost. W jego efekcie w 2023 r. odnotowano 4149 rozpoczętych restrukturyzacji, zaś w minionym roku 4457. Wzrost wyniósł o 7 proc. r./r.
Analiza listy firm, wobec których upadłość ogłoszono w minionym roku, pozwala zidentyfikować 3 dominujące branże. Najwięcej przedsiębiorstw, które zakończyły swoją działalność funkcjonowało w:
- przetwórstwie przemysłowym (106 upadłości),
- handlu hurtowym i detalicznym (94 upadłości),
- budownictwie (61 upadłości).
Statystyka ta w dużym stopniu koresponduje z prowadzonymi przez nas w ub.r. procesami restrukturyzacyjnymi. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że na czwartym miejscu zestawienia MGBI pod względem liczby upadłości znalazła się branża transportowa. To właśnie ten sektor zdominował listę klientów naszej kancelarii w 2024 r. – tłumaczy Sylwia Szerenos z Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o.
Jeśli chodzi zaś o firmy, wobec których rozpoczęto postępowanie restrukturyzacyjne w minionym roku to mamy do czynienia z pewnym przetasowaniem względem statystyki upadłości. Na czoło wysuwa się:
- branża handlowa (941 rozpoczętych restrukturyzacji),
- branża budowlana (688 rozpoczętych restrukturyzacji),
- sektor przetwórstwa przemysłowego (646 rozpoczętych restrukturyzacji).