Sprzedajesz w internecie? Oto lista twoich obowiązków
Wobec dynamicznego rozwoju branży e-commerce władze na szczeblu unijnym i krajowym podjęły działania mające na celu przede wszystkim zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony konsumentów. Nowe przepisy nakładają kolejne obowiązki na sprzedawców, importerów i dystrybutorów.
Rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR)
13 grudnia 2024 roku weszło w życie Rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR), które nakłada na sprzedawców internetowych obowiązek:
- informowania klientów o producencie danego wyrobu,
- podawania danych identyfikacyjnych produktów,
- umieszczania w opisach ostrzeżeń i informacji o bezpieczeństwie.
Ponadto producent, importer lub dystrybutor, który odkryje, że produkt jest wadliwy, musi podjąć odpowiednie środki zaradcze. Jego zadaniem jest przede wszystkim wycofanie towaru z rynku oraz odzyskanie go od konsumentów.
Europejski Akt o Dostępności
Przedsiębiorcy prowadzący sklep internetowy w 2025 roku będą zmuszeni dostosować platformę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmiany obejmują m.in. dostosowanie:
- wielkości czcionki,
- kolorów,
- stosowania alternatywnych formatów treści,
- procedury zakupu, dostawy, reklamacji i zwrotu.
Więcej o e-commerce przeczytasz na Bizblog.pl:
AI Act, czyli sztuczna inteligencja w e-commerce
Sztuczna inteligencja coraz częściej wykorzystywana jest w e-commerce, i to nie tylko pod kątem tworzenia treści. Robotyzacja obejmuje także proces obsługi klienta, reklamacji czy innej formy obsługi posprzedażowej. Choć prawo nie zabrania korzystania z AI, sprzedawcy internetowi będą zobowiązani:
- przeprowadzać ocenę ryzyka związanego z AI,
- monitorować systemy AI po wdrożeniu,
- zapewnić przejrzystość działań algorytmów,
- wdrożyć zabezpieczenia przed błędami i nadużyciami.
Niespełnienie wymagań AI Act może skutkować sankcjami, dlatego przed wdrożeniem systemu warto sprawdzić, czy spełnia on wszystkie normy. Z tym samym wyzwaniem muszą też zmierzyć się sprzedawcy, którzy już korzystają z AI.
Procedura SME – uproszczenia w zakresie podatku VAT
Kolejna zmiana jest istotna dla sprzedawców, którzy zawierają transakcje z klientami zagranicznymi. Zakłada ona możliwość uzyskania zwolnienia z VAT, jeśli:
- łączny obrót firmy na terenie całej UE w tym i poprzednim roku obrotowym nie przekroczył 100 000 euro,
- obrót osiągnięty w kraju, w którym sprzedawca chce skorzystać ze zwolnienia, jest niższy od limitu w nim obowiązującego (na przykład we Francji jest to 10 000 euro).
Podatnicy korzystający z procedury SME nie będą musieli odprowadzać podatku VAT, ale jednocześnie utracą prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych ze sprzedażą zwolnioną. Ponadto konieczne będzie składania kwartalnych deklaracji o sprzedaży realizowanej w poszczególnych krajach UE.
Compliance w e-commerce i wzmożone kontrole
Branża e-commerce już dziś powinna przygotować się na nowe wyzwania, jakie niesie za sobą rok 2025. Compliance, czyli przestrzeganie wdrożonych norm, będzie bardziej istotne niż kiedykolwiek. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli ze strony organów krajowych, przede wszystkim Państwowej Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konsumpcji i Konsumenta. Podsumowując, kontrole będą dotyczyć przede wszystkim:
- przejrzystości informacji,
- bezpieczeństwa produktów,
- dostępności dla konsumentów niepełnosprawnych,
- zgodności z regulacjami dotyczącymi AI.
Nie zapominajmy także o dyrektywie Omnibus, która – choć już obowiązuje – wciąż w wielu miejscach nie została wdrożona prawidłowo.
Nowy limit dla działalności nierejestrowanej
Na koniec ważna informacja dla osób, które działają w e-commerce bez rejestrowania działalności gospodarczej. W 2025 roku miesięczny limit przychodów wzrośnie do 3 499,50 zł, a wszystko za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Osoby, które sprzedają w internecie na portalach takich jak Vinted czy OLX i osiągające wyższe dochody, będą musiały liczyć się z obowiązkiem założenia działalności gospodarczej. Dzięki dyrektywie DAC7 szef KAS zyska informacje o wielkości sprzedaży, a pierwszy raport serwisy będą musiały przedstawić w 2025 za lata 2023 i 2024.