REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Ważna zmiana w składkach ZUS już obowiązuje, teraz czas na nowe przepisy. Będą jeszcze lepsze

Od 1 sierpnia w ramach Małego ZUS-u Plus przedsiębiorcy mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne łącznie przez 4 lata. Do tej pory z ulgi można było korzystać przez maksymalnie trzy lata. Przepisy wdrożono w ekspresowym tempie, bo projekt ustawy trafił do parlamentu niespełna miesiąc temu, a prezydent podpisał ustawę w ubiegłym tygodniu.

03.08.2023
13:25
Ważna zmiana w składkach ZUS, czas na nowe lepsze przepisy
REKLAMA

Zmiany w prawie wydłużają korzystanie z Małego ZUS-u Plus z 36 do 48 miesięcy. W efekcie powstaje 12-miesięczna luka, w której przedsiębiorcy muszą płacić składki w pełnej wysokości. Dobra wiadomość jest taka, że wkrótce i to może się zmienić.

REKLAMA

5 lipca trafił do Sejmu projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych, który zakłada między innymi całkowitą likwidację terminu, w jakim można korzystać z Małego ZUS-u Plus. Oznacza to, że jedynym warunkiem do skorzystania z tej ulgi byłby wyłącznie przychód w wysokości 120 tys. zł rocznie. Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu, zauważa, że Mały ZUS Plus jest korzystny przede wszystkim dla przedsiębiorców o niskich przychodach, którzy mają trudności z opłacaniem składek w pełnej wysokości.

To zabezpieczenie daje im możliwość kontynuowania działalności bez nadmiernego obciążenia finansowego – wskazuje.

Mały ZUS Plus: do zapłaty jest tylko jedna składka

Przedsiębiorca korzystający z Małego ZUS-u Plus płaci tylko składkę zdrowotną. Aby móc skorzystać z ulgi wymagane jest prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 60 dni w roku poprzedzającym przejście na preferencyjne warunki, a przychód nie może przekraczać 120 tys. zł rocznie, jeżeli działalność gospodarczą prowadzona była przez pełny rok.

Piotr Juszczyk zauważa, że obowiązujące obecnie przepisy pomijają fakt, że wiele osób podejmuje lub chciałoby podjąć działalność gospodarczą w niewielkim zakresie i tylko w sytuacji, w której możliwe będzie opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach Małego ZUS-u Plus.

Natomiast w sytuacji, w której musiałyby opłacać je na zasadach ogólnych, działalność gospodarcza będzie dla nich całkowicie nieopłacalna. W konsekwencji osoby te albo w ogóle nie podejmują działalności gospodarczej, albo po 36 miesiącach są zmuszone do jej likwidacji – wskazuje doradca podatkowy.

Limit już nie będzie ograniczał Małego ZUS-u Plus

Jeśli złożony na początku lipca projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych zostanie przyjęty, to ograniczenie czasowe dla Małego ZUS-u Plus zostanie zniesione.

Zdaniem eksperta inFaktu to krok w dobrą stronę, bo zmiany zlikwidują istniejącą obecnie roczną lukę i w efekcie wejście w życie proponowanej ustawy skutkować może podejmowaniem niewielkich działalności gospodarczych przez większą liczbę osób.

Projekt to także ukłon w stronę przedsiębiorców, którzy nie chcą bądź nie są w stanie rozwinąć sojego biznesu do takich rozmiarów, by uzyskiwane dochody pozwoliły na opłacanie składek ZUS na zasadach ogólnych – wskazuje Piotr Juszczyk.

Ulga na start obejmie większą grupę przedsiębiorców

Projekt ustawy złożonej w Sejmie 5 lipca zakłada również skrócenie karencji z 60 do 24 miesięcy, które muszą upłynąć od ostatniego zakończenia lub zawieszenia działalności gospodarczej, by móc skorzystać z ulgi na start. Wówczas przedsiębiorcy będą opłacać tylko składkę zdrowotną.

REKLAMA

Piotr Juszczyk wskazuje, że okres 24 miesięcy to dobry limit, ale warto rozważyć skrócenie go do nawet 12 miesięcy, żeby przedsiębiorcy nie musieli czekać kilku lat na skorzystanie z ulgi na start po zamknięciu działalności.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA